Okuma süresi: 2 dakika

Nikon’un gerçekleştirdiği Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması’nın kazananları ve fotoğrafları geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Mikrograf ya da fotomikrograf, bir nesnenin mikroskop ya da benzeri bir alet altında çekilmiş fotoğrafı anlamına geliyor.

Yarışma, profesyonel ya da amatör fotoğrafçılığa ve mikroskopiye tutkuyla bağlı herkesin katılımına olanak sağladı. 83 farklı ülkeden 2 bin’in üzerinde fotoğraf gönderildi. Kazanan fotoğraflar hem sanatsal kaliteye hem de kullanılan özel bilimsel tekniklere göre belirlendi.

mikrograf,nikon 1
Ralph Claus Grimm

Avustralya’dan Raph Grimm’in çektiği ve yarışmanın kazananı olan fotoğraf bir arının gözlerine çok yakından bakmamızı sağlıyor. Bu fotoğraf dört saati aşkın bir sürede çekilmesiyle Grimm’in sabırlı ve özenli tekniğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bal arılarının geleceği tehlikedeyken, Grimm bu fotoğrafıyla bu küçük canlıların dünya için önemini hatırlamamızı ve fotoğrafının, gezegenimizi korumamız ve ona saygı duymamız için ilham vermesini umuyor.

Nikon’un bu yarışması bize, fazla rastlamadığımız bir dünyanın kapılarını aralıyor. Küçük Dünya’nın güzelliğini ve karmaşıklığını keşfetmek için daha fazla fotoğrafa internet üzerinden göz atabilirsiniz.

nikon2
Dr. David Maitland
nikon3
Anatoly Mikhaltsov
nikon4
Henri Koskinen
nikon5
Yvonne (Yi-Chieh) Lu
nikon6
Michael Crutchley
nikon7
Geir Drange
nikon8
Jose Almodovar

Kaynak: My Modern Met