Okuma süresi: 2 dakika

Norveç’te bulunan Nordik Sanat Merkezi, tüm dünyadaki sanatçılara müjdeli bir haber verdi. Duyuruya göre merkez, dünyanın her yerinden sanatçılara hibe ve oturma izni desteği sağlayacak.

Ülke ayırt etmeksizin dünyanın bütün bölgelerinden sanatçıların katılabileceği duyuruda, sanat merkezi gelecek bireyler için 3 aylık süre boyunca yaşam ve ofis alanı, aylık hibe, oturma izni veriyor, aynı zamanda seyahat masraflarını karşılıyor. 

Nordik Sanat Merkezi 2

Nordik Simit’in haberine göre, 2017 başvuruları henüz açılmayan programın yeni kayıtları Mart 2016 tarihinde alması bekleniyor.

Açılacak programa profesyonel sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar ve bağımsız küratörler başvurabilecek. Başvuran bireyin seçilmesi durumunda ise aylık 3 bin TL’lik hibe veriliyor ve bin 800 TL’ye kadar seyahat masrafları karşılanıyor. Aynı zamanda hem hizmetinize bir stüdyo ve 50 metrekarelik bir daire veriliyor.

Nordik Sanat Merkezi 3

Harika manzaralı bu sanat merkezinde kısa da olsa böylesine bir zaman geçirmek, tüm dünyadaki sanatçıların ilgisini çekmiş durumda. Sanat merkezinin kendi Facebook sayfalarından eylül ayında duyurdukları açıklamaya göre, 2016 programları için 19 sanatçı seçildi. Tanzanya’dan Meksika’ya, Amerika’dan İsveç’e kadar pek çok ülkeden sanatçı bulunuyor.

Nordik Sanat Merkezi 4Nordik Sanat Merkezi 5

Hazırlayan:Burak Avşar