Okuma süresi: 2 dakika

OHAL KHK’si ile işten atılmalarının ardından Yüksel Caddesi’nde başlattıkları direniş 444, açlık grevi direnişleri ise 324. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, yaptıkları açıklama ile açlık grevini sonlandırdı. Gülmen, “Direnişimiz OHAL karanlığını yardı, KHK meşruiyetini yerle yeksan etti, sokağa çıkmanın fitilini ateşledi, direnmenin her şartta mümkün olduğunu gösterdi” derken, Özakça da “Psikolojisi bozulan, yaşamdan vazgeçen, intihar eden insanlar olmamızı istediler. Ama hayır, reddediyoruz ve direnişi sürdürmeyi seçiyoruz. Biz kazanacağız!” dedi

Nuriye ve Semih, avukatları ve doktorlarıyla birlikte OHAL Komisyonu'nun taleplerini reddetmesine ilişkin basın açıklaması yapıyor

SENDİKA – www.sendika.org paylaştı: 26 Ocak 2018 Cuma

OHAL KHK’si ile işten atılmalarının ardından Yüksel Caddesi’nde başlattıkları direniş 444, açlık grevi direnişleri ise 324. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, OHAL Komisyonu’nun işe iade taleplerini reddetmelerinin ardından evlerinde bir açıklama yaptı.

Nuriye Gülmen: “Direnişimiz OHAL karanlığını yırttı, direnmenin mümkünlüğünü gösterdi”

İlk günden bu yana yanlarında olan tüm direnişçilere, avukatlara, sağlık emekçilerine, basın emekçilerine, yazarlara, sanatçılara, aydınlara, milletvekillerine ve sevenlerine teşekkür eden Nuriye Gülmen, “Biz korkularımızın üstüne gittik ve bu özgürleşmeyi yaşadık. Onurumuzu dayanışmayla diri tuttuk. Direnişimiz OHAL karanlığını yardı, KHK meşruiyetini yerle yeksan etti, sokağa çıkmanın fitilini ateşledi, direnmenin her şartta mümkün olduğunu gösterdi” dedi.

Gülmen, bugün itibariyle açlık grevini sonlandırdıklarını açıkladı ve arkasından şöyle dedi: “Bu mücadele biz bitti demeden bitmeyecek. OHAL Komisyonu kararını yargıya taşıyacağız. Sokaklarda olacağız.”

Özakça: “Yaşayarak direnmeyi seçiyoruz”

Semih Özakça da sözlerine direnişe başladıktan sonra direnmeyi seçmeyen, başına geleceklerden korkarak geri duran kurumları eleştirerek başladı. “Halkın kaçacağı, saklanacağı hiçbir yer yok, olamaz”diyen Özakça, daha sonra direnişle birlikte sevgilerini büyüttüklerini söylediği eşi Esra ve annesi Sultan Özakça’ya da teşekkür etti.

Özakça, konuşmasının sonunda ise “Psikolojisi bozulan, yaşamdan vazgeçen, intihar eden insanlar olmamızı istediler. Ama hayır, reddediyoruz ve direnişi sürdürmeyi seçiyoruz. Biz kazanacağız!” dedi.

“Direniş daima!”

Yüksel direnişçileri adına Acun Karadağ, Gülmen ve Özakça’nın aldıkları kararla direnişe süreklilik kattıklarını belirtti, işe iade mücadelesinin bayrağı olan direniş için “Daima!” dedi.

Ankara Tabip Odası’ndan hekimler, bundan sonra benzeri bir eyleme girişebilecek direnişçileri ve karar haklarını göz önünde bulundurarak karara ilişkin bir yorum yapmayacaklarını dillendirdi ve bundan sonraki tıbbi sürece ilişkin bilgi verdi.

Alıntı: Sendika.org