Okuma süresi: 3 dakika

Geleneksel Hint tıbbında kabızlık, cilt hastalıkları, bağırsak kurdu, enfeksiyonlarda ve kolik için doğal bir çare olarak kullanılır. Çin tıbbında genellikle mantar hastalıklarının tedavisinde önerilir ve Batı dünyasında kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında, aloe vera özlerinin imalatı dünyadaki en büyük botanik endüstrilerinden biridir.

Aloe vera jeli, yaprağın merkezinde bulunan hücrelerden elde edilir. Çoğu kişi, ısı yanıkları, güneş yanığı, sindirim sistemi, sedef hastalığı ve soğuk yanıkları da dahil olmak üzere deri koşullarında bir çare olarak aloe vera jeli kullanır, ancak bir dizi farklı aloe vera faydası da vardır. Aloe vera jel, osteoartrit, bağırsak hastalıkları, ateş, kaşıntı ve iltihap tedavisinde kullanılır.

Aynı zamanda astım, mide ülseri, diyabet ve radyasyon tedavisinin yan etkileri için sakinleştirici doğal bir çare olarak kullanılır. Depresyon, kabızlık, astım ve şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için de aloe veradan faydalanılır.

Aloe vera, Aloe cinsi yaklaşık 420 türden biridir; aloe vera’nın botanik adı Aloe barbadensis milleridir ve Liliaceae ailesine aittir. Yeşilli ve tırtıklı kenarları olan üçlü, etli yaprakları olan çok yıllık, kserofitik, sulu bir bitki. Aloe veranın coğrafik kökeninin Sudan olduğu düşünülmekte ve Afrika bölgesi, Asya, Hindistan, Avrupa ve Amerika da dahil olmak üzere Akdeniz bölgesi ve dünyanın en sıcak bölgelerinde tanıtıldı.

Aloe veranın jeli, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan açık, jöle benzeri bir maddedir. Aloe lateksi ile karıştırılmamalıdır, aloe lateksi bitki derisinin hemen altından gelir ve sarı renktedir. Bazı aloe ürünleri bütün öğütülmüş yapraktan yapılır, bu nedenle hem jöle hem de lateks içerirler.

Aloe vera jelinin, biyolojik olarak çok aktif olduğu düşünülmektedir; şaşırtıcı bir şekilde, vitaminler, mineraller, sakkaritler, amino asitler, antrakinonlar, enzimler, lignin, saponinler ve salisilik asitler de dahil olmak üzere 75’den fazla potansiyel olarak aktif bileşen içerir. İnsanlar için gerekli olan 22 amino asidin 20’sini, 8 asal amino asidin sekizini de sağlar.

Aloe vera jeli, tüm vücut sistemlerinin düzgün büyümesi ve işlevi için hayati önem taşıyan pek çok vitamin ve mineral içerir. İşte aloe vera’nın aktif bileşenleri hakkında kolay bir açıklama:

  • Aloe vera, A, C ve E antioksidan vitaminleri, ayrıca vitamin B12, folik asit ve kolin içerir.
  • Alkalin fosfataz, amilaz, bradikinaz, karboksipeptidaz, katalaz, selülaz, lipaz ve peroksidaz gibi sekiz enzim içerir.
  • Aloe verada kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller bulunur.
  • 12 antrakinon veya laksatif olarak bilinen bileşikler sağlar. Bunların arasında analjezik, antibakteriyel ve antiviraller gibi davranan aloin ve emodin vardır.
  • Kolesterol, kampesterol, beta-sisosterol ve lupeol de dahil olmak üzere dört yağ asidi mevcuttur; hepsi de antienflamatuvar sonuçlar vermektedir.
  • Auksinler ve gibberellinler denilen hormonlar bulunur. Bu içerikler, yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve antienflamatuvar özelliklere sahiptirler.
  • Aloe vera, monosakaritler (glikoz ve fruktoz) ve polisakkaritler gibi şekerler sağlar.

Topikal aloe vera uygulamasının, sedef hastalığı, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve yanık yaralanmaları için bir evde çare olarak deri koşullarında ve yara iyileştirme yönetimindeki rolünü araştıran çok sayıda araştırma vardır.

Araştırmalar aynı zamanda aloe veranın; genital herpes, psoriyaz, dermatit, yanıklar ve iltihapları etkin bir şekilde tedavi ettiğini gösterdi. Antifungal ve antimikrobiyal bir ajan olarak güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Aloe vera jel, ciltte radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. ABD hükümeti, termal ve radyasyon yanıklarını tedavi etmek için aloe vera verilmesi konusunda çeşitli araştırmalar yaptı.

1959 yılına gelindiğinde, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, aloe vera merhemini derideki yanıkların tedavisinde reçetesiz ilaç olarak kullanmayı onayladı. Aloe vera jel yanıklarda kullanıldığında, UV tarafından indüklenen tetiklemeyi önlediği için alan daha hızlı bir şekilde iyileşebilir.

Aloe vera kuru saçlar veya kaşıntılı kafa derisi için mükemmel bir doğal tedavidir. Besleyici özellikleri vardır ve mevcut bulunan tonlarca vitamin ve mineraller saçlarınızı güçlü ve sağlıklı tutar. Aloe vera jel; antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle kepeklenmeyi bitirmeye de yardımcı olur ve jelin enzimleri ölü hücreleri kafa derisinden atabilir ve saç folikülleri çevresindeki cilt dokusunun yenilenmesini teşvik edebilir.

Antienflamatuvar ve müshil bileşenleri nedeniyle, başka bir aloe vera faydası da, sindirime yardımcı olma kabiliyetidir. Aloe vera suyu sindirime yardımcı olur, asit / alkalin ve pH dengesini normalleştirir, maya oluşumunu azaltır, sindirim bakterilerini teşvik eder ve bağırsak işlevini düzenler.

Aloe verada bulunan enzimler, yediğimiz proteinleri amino asitlere bölerek, enzimleri vücuttaki her hücrenin yakıtı haline getirerek, hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar. Aloe veradaki bradikenaz, bağışıklık sistemini uyarır ve enfeksiyonları öldürür. Çinko, çinko eksikliği ile mücadele için aloe veranın önemli bir bileşenidir. Çünkü bağışıklık fonksiyonunu korumak esastır.

Hastalıkları önlememize, bakterileri öldürmemize ve hücre zarlarının işlevini korumamıza yardımcı oluyor. Çinko aynı zamanda sağlıklı, dengeli bir ruh ve bağışıklık işlevine katkıda bulunan bir dizi hormon reseptörü ve proteininin önemli bir yapısal bileşenidir.

Aloe vera, iltihaplanmayı azaltmak ve radikal hasarla mücadele etmek için inanılmaz sayıda vitamin ve mineral sağlar. Örneğin A vitamini, sağlıklı görüş, nörolojik fonksiyon ve sağlıklı cildin korunmasında kritik bir rol oynar, çünkü iltihaplanmayı azaltan bir antioksidandır. C vitamini, aloe verada bulunan önemli bir bileşendir; vücudu kardiyovasküler hastalık, doğum öncesi sağlık sorunları, göz hastalıkları ve hatta cilt kırışıklıklarına karşı korur.

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan bazı kanıtlar, aloe veranın, diyabetli kişiler arasında sık görülen ve kardiyovasküler komplikasyonlar için temel risk faktörleri olan kronik hiperglisemi ve periferik lipit profilini hafiflettiğini ortaya koymaktadır. Bu doğal aloe vera faydaları listesine doğal diyabet tedavisi sayılması dolayısıyla girmesini sağlar. Aloe veranın daha fazla nelere yararlı olabileceğini ve nerelerde kullanılabileceğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

http://www.aysetolgaiyiyasam.com/aloe-vera-kullanim-alanlari

https://draxe.com/aloe-vera-benefits/