Okuma süresi: < 1 dakika

ODTÜ’de artan tacizlere karşı ODTÜ’lü kadınlar, kadın bilincinin yüksek olduğu akademisyenlerden ve kendilerinden oluşturulan bir “Taciz Önleme Birimi” kurulmasını talep ediyorlar. Son olarak öz savunmasını gerçekleştiren bir kadının sorgulanması ve tacizcinin beyanlarının esas alınması üzerine kadınlar rektörlük önünde oturma eylemi başlattılar.

ODTÜ Kadın Dayanışması Platformundan, ODTÜ Rektörlüğüne, tüm çalışanlara, öğrencilere ve kamuoyuna;

“ODTÜ rektörlüğünün tüm çabalarımıza karşın bir süredir görmezden geldiği gibi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, bir kampüs üniversitesidir. Kampüs Üniversiteleri ise yaşam alanlarıdır.

Biz kadınların, okulda, kampüste, kantinlerde kütüphanede, bahçede ve banklarda kendimizi güvende ve huzurlu hissetmek, bunun bozulduğu durumlarda ise karşımızda bir muhatap görmek talebimizi bu güne kadar duymayan ODTÜ rektörlüğü, şimdi de, tacize karşı kendini savunan bir kadının özsavunmasını sorgulamaktadır. Aynı rektörlük, hakkında defalarca farklı kişiler tarafından taciz nedeniyle dilekçe verilen öğrencisini daima korumakta, hâlâ kampüste ve kampüs çevresinde rahatça dolaşmasına ve kadınları rahatsız etmeye devam etmesine alenen göz yummakta, izin vermektedir.

Biz kadınlar, rektörlüğün bizim yaşam alanımıza saygı duymasını, güvenliğimizi sağlamasını, tacizcilerin yanında değil, tam karşısında durmasını, öz savunma gerçekleştirilmesini istemiyorsa, buna sebep olacak durumların oluşmasını engellemesini, ODTÜ Kadın Dayanışması’nı muhatap alarak okulda, Boğaziçi ve Ankara Üniversitesi başta olmak üzere başka birçok üniversitede görüldüğü üzere taciz önleme birimi kurmasını talep ediyoruz. Canımıza yetti. Ya siz bir adım atın, ya da biz kadınlar, kendi kurallarımızla tacizi önlemeye geliyoruz!”

ODTÜ Kadın Dayanışma Platformu