Okuma süresi: 2 dakika

Bir üniversite öğrencisi olarak hazırlanmanız gereken sınavlarınız, vaktinizin çoğunu alan bir işiniz (belki de iki tane işiniz!) var. Bütün bunlara ek olarak bir de ailevi sorumluluklarınız var. Peki birbiriyle yarış halinde olan tüm bu sorumlulukları nasıl dengeleyebilirsiniz? Yoga, çoğu öğrencinin stresle başa çıkmak için kullandığı bir yöntem. Bu tür bir egzersizin size ne faydası olacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Stresi azaltmak ve yok etmek

Çoğu insanın yoga dersleri almasındaki en yaygın sebep, stresi azaltmak. Üniversite öğrencileri, okula başladıkları günden itibaren büyük bir stres altındalar. Ailenin, öğrencinin başarılı olması yönünde yaptığı baskılar, beraberinde gelen ekonomik kaygılar ve iyi bir sosyal çevre edinme isteği onları stres altına sokuyor. Her gün sadece birkaç dakika ayırıp derin bir nefes almak, stresi azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Tartışmaları azaltmak

Eğer yurtta, yatakhanede veya bir öğrenci evinde kalıyorsanız zaman zaman, arkadaşlarınızla tartışmanız kaçınılmaz. Yoga, stresi azaltarak zihninizi berraklaştırır ve bir barış ortamı oluşturmanız için size özgüven depolar. Birçok öğrenci, yoganın duyguları kontrol etmeye yardımcı olduğunu ve moral bozan durumlarla başa çıkmada etkili olduğunu söylüyor.

Konsantrasyonu artırmak

Yoga yapan öğrenciler daha kolay konsantre olabiliyor. Yoga, öğrencilerin zihinlerini açarak üniversitenin stresli ortamından uzaklaşmalarına yardımcı oluyor. Sakin bir kafa ile düşünme becerisini oturtabilmek, öğrencinin ders çalışmasına ve dersi dinlemeye yoğunlaşmasına yardımcı oluyor. Öğrencinin konsantre olmaya ihtiyacı varsa yogada öğretilen nefes teknikleri de kolayca uygulanabilir.

Vücut postürünü düzeltmek

Yoga, Hintli keşişler tarafından, uzun meditasyon saatleri esnasında daha rahat oturabilmek için geliştirildi. (bu minik bilgi de aklınızda bulunsun.) Üniversite öğrencileri de saatlerce oturup ders dinledikten sonra yine saatlerce oturup ders çalıştıkları için yoga, vücut postürlerini düzeltmekte yardımcı olabilir.

Vücudun üst kısmını güçlendirmek

Yoganın en iyi avantajlarından bir tanesi size esneklik kazandırması. Bu esneklik size diğer spor aktivitelerinde güç ve dayanıklılık olarak geri dönüyor. Yoga sayesinde vücudunuzun üst kısmı güçleniyor ve üniversite yılları boyunca kaldıracağınız ağır eşyalara karşı beliniz korunuyor.

Size en iyi gelen yoga egzersizi, başka bir insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Birden fazla tip egzersiz programı denemek hangisinin günlük rutininizin bir parçası olacağını seçerken size yardımcı olabilir.

Kaynak: Explore Health Careers