Okuma süresi: 2 dakika

Şu zamana kadar sigara içen ya da içmeyen herkes sigara içmenin kişinin hayatından yaklaşık 10 yıl azalttığını biliyor. Sigara içmenin yanında, çok uzun süre oturmak ve çok fazla alkol tüketmek gibi iddiasız alışkanlıkların da erken ölme riskini arttırdığını biliyor musunuz?

6-basit-aliskanlik-2

Sydney Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarına göre kişinin ömrünü kısalttığı kanıtlanan 6 alışkanlık var:

  1. Alkol tüketmek
  2. Yetersiz beslenmek
  3. Hareketsizlik
  4. Sigara içmek
  5. Günde 7 saatten fazla oturmak
  6. Günde 9 saatten fazla uyumak

6-basit-aliskanlik-4

Araştırmacılardan Dr. Melody Ding ise bu konu hakkında şunları söylüyor: “Yaşam için riskli olan belirli yaşam tarzlarının spesifik özelliklerini belirlemek için 96 değişken belirlendi. Bu değişkenler sigara içmek, yüksek alkol kullanımı, fiziksel hareketsizlik, yetersiz beslenme, uzun süre oturmak ve kısa/uzun uyku düzenlerinin mümkün olan bütün kombinasyonlarından oluşturuldu.”

6-basit-aliskanlik-3

Söylenilen o ki, daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemiş birine göre, bu 6 ölümcül alışkanlığı benimsemiş kişilerin daha erken ölmesi 5 kat daha olası. Bu arada, artık herkes tarafından bilinen az uyumanın vücut üzerinde stres yaratmasının yanında çok uyumanın da kişilerin erken ölme riskini arttırdığı da belirtilmiş. Ding bunu şu şekilde açıklıyor:

Ölüm oranı ile ilgisi farklı mekanizmalarla açıklanabildiği için, kısa uyku ve uzun uyku iki farklı risk faktörü olarak ele alındı. Bu analizde dört tanesi bilinen ve ikisi yeni olan risk faktörlerini inceledik, yani uzun süre oturmak ve sağlıksız uyku süreleri de sağlık riskini ölçmemize yarayan davranışsal endekslere veya risk faktörlerine eklenebilir.

6-basit-aliskanlik-5

Hareketsizlik ile ilgili bir teori, çok uzun süre oturmaktan veya çok uzun süre uyumaktan kaynaklanan hareketsizliğin kanın akışını engellediği ve bu yüzden azaltılmış oksijenasyona sebep olduğunu söylüyor. Bu teori biraz rahatsız edici gelebilir, ama Cambridge Üniversitesi’nin bu yılın başlarında sunduğu çalışması bu rapora daha iyimser hiçbir şey eklemiyor. Bu bilim insanlarının söylediğine göre, günde 9 saatten fazla uyumak kişilerin felç geçirme riskini ikiye katlıyor.

6-basit-aliskanlik-1

Natural Society ise özellikle kadınların bu konuda daha hassas olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca, uykunuzu alamadığınız halde uyumanızın sağlığa zararlı olduğu da belirtilmiş. Kısacası, uykunun ömrünüzü kısaltmadığına emin olmanın tek yolu sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmak.

Bu durumda şunu söyleyebiliriz; hareket ederek, çalışırken mola vererek, sigara içmeyi bırakarak, sağlıklı beslenerek, sağlıklı bir uyku düzeni yaratarak ve alkol kullanımını azaltarak, bunları yapmayan kişilere göre daha uzun yaşayabilirsiniz.