Güzellik nedir? Güzelliği neye göre belirliyoruz? Bizim çekici ve güzel diyebileceğimiz şeyler nedir ki herkesin kendine göre bir güzellik algısı var? Peki, gerçekten “güzel” nedir? Mükemmel yüz hatları mı dediniz? Bu projeden sonra bir daha düşünün

Güzellik, sadece her yeri mükemmelliğe takılan bir isim değil. Güzellik, sadece cinsel bir görüş de değil. Güzellik, aslında içimizde var olan ve dışarıya kendi isteğiyle ve çabasıyla çıkan bir olgu. Bu olgu da herkeste, kendini farklı yansıtıyor.

Neredeyse yüzyıllardır filozoflar, sanatçılar ve aydınlar, bunu anlayabilmek için kafa yordular. Fakat bu göreceli olgu, bize bizi anlatmaya yetmedi. Güzellik, vücudumuzun herhangi bir noktasında da kendini gösterebilir; bütün vücutta da kendini ortaya çıkarabilir. Aslında herkesin kendine göre bir “ideal güzellik” anlayışı var ama bunu kimse de bilemiyor. Çünkü güzellik, kültürden kültüre de değişebiliyor. Profesör Dennis Dutton diyor ki “Moda ve günümüzün bize yansıttıkları, bizim güzellik algısı anlayışımızı değiştirdiği gibi her geçen gün farklı bir güzelliğe de hayran kalabiliyoruz.”

mükemmelbiryüzmüdediniz4
Alex John Beck, bu anlayışa zıt düşecek bir projeye imza attı. Bizim güzellik adına yaptığımız önyargılarımızı sınamak için bir fotoğraf projesi ortaya koydu. Fotoğraflarında, yüzün sol yarısını asimetrik bir biçime çevirdi ve sağ tarafıyla birleştirdi. Ortaya çıkan görüntü ise yüzün her iki tarafını da yapay ve neredeyse uçuk bir şekilde büründürüyor.

Bu iki fotoğraftaki fark ise oldukça şaşırtıcı görünüyor. Bir yüzün, nasıl olup da bu kadar farklı olabileceği oldukça ilginç. Bilim yazarı Sam Keane‘e göre ise bu olay da dil ve duygularımızı kullandığımız noktaya tekabül ediyor, çünkü sol taraf, sağ tarafı daha etkileyici kılabiliyor da olabilir. Hiçbir insanın yüzü, tamamen simetrik değildir ve eğer gerçekten simetrik olsaydı, o zaman sağ tarafta bulunan fotoğraflar bize daha doğrusunu söylemiş olurdu. Bu fotoğraflara ve yorumlarımıza bakarak güzellik anlayışımızı yeniden yargılamamızda fayda var gibi görünüyor.

mükemmelbiryüzmüdediniz5 mükemmelbiryüzmüdediniz1 mükemmelbiryüzmüdediniz6 mükemmelbiryüzmüdediniz3 mükemmelbiryüzmüdediniz2 mükemmelbiryüzmüdediniz7 mükemmelbiryüzmüdediniz8 mükemmelbiryüzmüdediniz9 mükemmelbiryüzmüdediniz10 mükemmelbiryüzmüdediniz11

Kaynak: The Plaid Zebra, Feature Shoot