Okuma süresi: < 1 dakika

Vegan tutuklu Osman Evcan’ın vegan beslenme hakkının bir kez daha elinden alınması sebebiyle Vegan aksiyon grubu yürüyüş organize etti. Yürüyüş 17 Mart Perşembe İstanbul Kadıköy Boğa’da başlayıp Moda istikametine doğru devam edecek.

Vegan aksiyon grubunun Facebook’tan oluşturduğu etkinlik metninde şu ifadeler yer alıyor:

Bir kez daha cezaevi tarafından keyfi olarak vegan beslenme hakkı gasp edildiği için süresiz açlık grevine başlayan vegan anarşist tutsak Osman Evcan’ın maruz bırakıldığı şartları kamuoyuna duyurmak için hep beraber 17 Mart Perşembe, saat 19.00’da Kadıköy Boğa heykeli önünde buluşuyor ve Moda istikametine yürüyoruz.

Daha önce defalarca gerçekleştirdiği açlık direnişleri ile cezaevinde vegan beslenme hakkı kazanan vegan anarşist hükümlü Osman Evcan, kendisine uygulanan vegan yemek engeli, sürgün edilme, kamera ile gözetlenme, dışarıdan yazılı yayın satın alamama, cezaevine vegan yemek gönderilememesi, cezaevi kantininde vegan yiyecek satılmaması, havalandırmasız koğuşlarda yaşamak zorunda olmak gibi baskılar karşısında 22 Şubat 2016 tarihinde 4. kez açlık grevine başladı.

Bir insanın en temel haklarından biri olan hayvan kullanmadan vegan olarak yaşama hakkının, devletin bir kurumu olan cezaevinde sağlanmaması karşısında insan haklarıyla bağdaşmayan bu tavra sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız.

Talebimiz, Osman Evcan’ın ve cezaevlerindeki bütün vegan hükümlülerin, bitkisel beslenme ve hayvansal ürün kullanmadan yaşama haklarının hiçbir suretle gasp edilmeden garanti altına alınmasıdır.

Kendini vegan olarak tanımlayan her bireyin hayvan kullanmadan yaşama özgürlüğü cezaevinde keyfi olarak askıya alınabilecek bir hak değildir!

Hissedebilir canlılar olan hayvanların varoluştan gelen vücut dokunulmazlıklarını ihlâl etmemek, onları mal/kaynak/köle olarak kullanmamak için girdiği açlık grevinde kendi hayatını riske atan Osman Evcan’ın bu adalet direnişini selamlarken; bu haklı mücadelesinde kendisinin yanında olduğumuzu göstermek ve Osman Evcan’ın maruz bırakıldığı şartları kamuoyuna duyurmak için yürüyüşe katılacaklarla birlikte hep beraber 17 Mart Perşembe, saat 19.00’da Kadıköy Boğa heykeli önünde buluşuyor ve Moda istikametine yürüyoruz.

Vegan Aksiyon – Hayvanlar için adalet