Ana SayfaYeşilEko MimariOutside In: Betonların arasında yeşil bir ev

Outside In: Betonların arasında yeşil bir ev

-

Pantone Renk Enstitüsü tarafından seçilen Greenery 15-0343, 2017’nin rengi oldu. Enstitü yöneticisi Leatrice Eiseman, The New York Times’a verdiği röportajda doğaya dönüş ihtiyacı nedeniyle seçilen bu renk için “Nasıl bir dünyada yaşadığımızı biliyoruz. Stres dolu ve gergin. Bu renk umudun, doğaya bağlılığımızın rengi. Her ilkbaharda yeni bir döngüye giriyoruz ve topraktan filizler yeşeriyor. Bu, hayatın sabırsızlandığını kanıtlıyor” diye bahsetmişti.

Greenery 15-0343, farklı tasarımlara imza atan Airbnb’ye de ilham oldu. Greenery renginde eşyalar, bitkiler ve ahşap mobilyalar ile yemyeşil bir daire dizayn ettiler. Yeşilden yola çıkılarak tasarlanan Londra’daki bu daire geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. Outside In olarak tanıtılan, tam da adı gibi içerdeyken dışarıyı ayağımıza getiren bu yeşil temalı sürdürülebilir evde 200 pound karşılığında bir gece konaklayabiliyorsunuz.

Dairede bahçe konseptinde yatak odası, her eşyası yeşil bir mutfak, bol yeşillikli bir banyo, çadır şeklinde yatağı olan bir çocuk odası, kapısı tahta bir tuvalet ve daha birçok farklı köşe bulunuyor. Yatak odasındaki bitkiler uyumaya yardımcı olan bitkiler olduğu için zarar teşkil etmiyorlar.

Pantone ve Airbnb, kaldıkları süre boyunca misafirlere hidroponik tarım yöntemiyle yetiştirilmiş yeşilliklerden alınan yapraklarla nane çayı yapmak, demir bir kovada bulunan yağmur suyundan içmek gibi değişik bir takım deneyimler edinmeleri konusunda teşvik ediyor.

Dairenin giriş bölümü

Kendisi de bu dairede konaklayan Business Insider UK yazarı Alison Millington’ın aktardığına göre, Anglia Üniversitesi’nden bilişsel psikolog David Pearson, doğa ile iç içe geçirilerek harcanan zamanın zihinsel olarak yenileyici olduğunu söylüyor. Bilişsel psikologlar bunu Dikkat Restorasyonu Teorisi (ART) olarak adlandırıyorlar. Bu teoriye göre orman ve benzeri yeşil yerlerde harcanan zihinsel efor, başka yerlerde harcanan efora kıyasla daha düşük. Doğanın dinlendirici oluşu, zihnin dinginliğiyle gerçekleşiyor. Bunun sonucu olarak da doğada geçirilen zaman, günlük hayatımızda tükenen zihinsel gücümüzü iyileştirmemize yarıyor.

Konaklayamayacak olsak bile kendi evimiz için biraz ilham alabilir, böylece gün içinde doğa ile iç içe olma fırsatı bulamayışımızı bu şekilde telafi edebiliriz.

Evden fotoğraf kareleri:

Ormanı andıran banyo.
Sol tarafta bulunan hidroponik (topraksız) tarım yöntemiyle yetiştirilen yeşillikler. Buradan yaprak koparıp taze nane çayı hazırlayabiliyorsunuz.
Greenery 15-0343 renginde mutfak.
Uyumaya yardımcı bitkilerle çevrili yatak odası.

Kaynak: Psfk, Time, Designboom, Business Insider UK

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol