Finansal ve teknik desteğini Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) üstlendiği Dördüncü Ulusal Dev Panda Anketi’nin sonuçlarını Çin duyurdu.

WWF’ın Yaban Hayatı Koruma Kıdemli Başkan Yardımcısı Ginette Hemley, “Yabani panda nüfusunun artışı kesinlikle kutlama yapmak için bir zafer. Bu, son 30 yıl içinde yabani panda koruması sorumluluğunu Çin hükümetinin yerine getirdiğinin kanıtıdır. WWF, panda koruma çabalarına katkı sağlayan Çin hükümeti ile ortak fırsata sahip oldukları için minnettar” dedi.

Panda nüfusu yüzde 17 civarında artış gösteriyor

Çin’in yalnızca Sichuan, Shaanxi ve Gansu şehirlerinde bulunan yaban pandaları, aynı zamanda, yaban hayatı korumanın küresel sembolü. Çin’de şu an 67 panda doğa rezervi bulunuyor; son anketten beri, 27 atış oldu. Ankete göre, bin 245 yabani panda, doğal rezervler içinde yaşıyor. Yaklaşık yüzde 33.2’si korunan alanın dışında yaşıyor ve daha büyük ölçekli yaşam kaybına neden olan ana alt yapı projeleri gibi yüksek hayati riskle karşı karşıyalar.

Panda koruma çabaları, Çin’in güneybatı biyoçeşitliliği içinde ender görülen diğer birçok hayvanlara ve bitkilere de yarar sağlıyor. 

Önümüzdeki on yıllarda WWF, pandalar için koruma stratejileri hazırlıyor ve yerel sürdürülebilir gelişmeler ile koruma dengesi içinde panda yaşam alanını iyileştirmeye odaklanacak.

* Yabani panda nüfusu tahmini en az bin 864.
* Son on yıl içinde, vahşi panda sayısı yüzde 16.8 arttı.
* 2003 yılından beri, panda coğrafi aralığı yüzde 11.8 arttı.

Kaynak: World Wild Life