Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıPanda nüfusu yüzde 17 civarında artış gösteriyor

Panda nüfusu yüzde 17 civarında artış gösteriyor

-

Finansal ve teknik desteğini Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) üstlendiği Dördüncü Ulusal Dev Panda Anketi’nin sonuçlarını Çin duyurdu.

WWF’ın Yaban Hayatı Koruma Kıdemli Başkan Yardımcısı Ginette Hemley, “Yabani panda nüfusunun artışı kesinlikle kutlama yapmak için bir zafer. Bu, son 30 yıl içinde yabani panda koruması sorumluluğunu Çin hükümetinin yerine getirdiğinin kanıtıdır. WWF, panda koruma çabalarına katkı sağlayan Çin hükümeti ile ortak fırsata sahip oldukları için minnettar” dedi.

Panda nüfusu yüzde 17 civarında artış gösteriyor

Çin’in yalnızca Sichuan, Shaanxi ve Gansu şehirlerinde bulunan yaban pandaları, aynı zamanda, yaban hayatı korumanın küresel sembolü. Çin’de şu an 67 panda doğa rezervi bulunuyor; son anketten beri, 27 atış oldu. Ankete göre, bin 245 yabani panda, doğal rezervler içinde yaşıyor. Yaklaşık yüzde 33.2’si korunan alanın dışında yaşıyor ve daha büyük ölçekli yaşam kaybına neden olan ana alt yapı projeleri gibi yüksek hayati riskle karşı karşıyalar.

Panda koruma çabaları, Çin’in güneybatı biyoçeşitliliği içinde ender görülen diğer birçok hayvanlara ve bitkilere de yarar sağlıyor. 

Önümüzdeki on yıllarda WWF, pandalar için koruma stratejileri hazırlıyor ve yerel sürdürülebilir gelişmeler ile koruma dengesi içinde panda yaşam alanını iyileştirmeye odaklanacak.

* Yabani panda nüfusu tahmini en az bin 864.
* Son on yıl içinde, vahşi panda sayısı yüzde 16.8 arttı.
* 2003 yılından beri, panda coğrafi aralığı yüzde 11.8 arttı.

Kaynak: World Wild Life

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol