Ödünç alıp verme bilincinin yeniden güçlendirilmesi amacıyla Eşya Kütüphanesi kuruldu.

Eşya Kütüphanesinin nasıl kullanıldığına değinmeden önce kuruluş hikayesine bir göz atalım. Bir sosyal girişim olan Eşya Kütüphanesi, Ayşe Gökçe Bor ve Aysu Erdoğdunun fikir ortaklığı ile başlar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nin yanı sıra tasarım eğitimi almış Ayşe ile Sosyal Girişimcilik konusunda çalışan Aysu’nun fikir alışverişleri onları Startup Weekend İstanbul etkinliğine yönlendirir. Burada, projelerinin o anki ismi Library of Stuff ile birinci olurlar. Bu ilk deneyimleri sayesinde iyi bir takım olabileceklerine emin olur ve girişimlerini büyüterek son şeklini verirler. Şu an, ana ekibe katılan Didem Yeni, Yiğit Güneli, Umutcan Önal, Umut Ezgi Bozdağ ve daha pek çok gönüllü ile yollarına devam ediyorlar.

Esya_Kutuphanesi_2
Ödünç alıp verme bilincinin yeniden güçlendirilmesi amacıyla Eşya Kütüphanesi kuruldu.

Peki, Eşya Kütüphanesi nasıl kullanılır?

Sistem, herhangi bir kitap kütüphanesinden pek farklı değil. Bunun için üyelik formunu doldurup kütüphaneye kaydoluyorsunuz. Güveni sağlamak için formlar tek tek okunuyor ve cevaplarınız profil sayfanızda yer alıyor. Üyelik onayınızdan sonra sitede eşya paylaşmaya başlayabilirsiniz. Paylaşılabilecek eşyalar konusunda bir sınırlama yok. Halen kullanılabilir durumda olan ama uzun zamandır ihtiyacını hissetmediğiniz eşyalarla başlayabilirsiniz. Size kalmış. Ya da bir süreliğine bir eşyaya ihtiyacınız var ama bunu satın almanın israf olduğunu düşünüyorsunuz; misal, yeni taşındınız ve çekice ihtiyacınız var, siteden bunu talep edebilirsiniz. Ödünç alıp-verme süreleri ve eşyayı ulaştırma biçimi kullanıcıların inisiyatifinde. Aklınızdaki diğer sorular için şu linke göz atabilirsiniz .

Eşya Kütüphanesi’nin internet sitesi ve sosyal medya adresleri:

esyakutuphanesi.com
www.facebook.com/EsyaKutuphanesi
twitter.com/esyakutuphanesi