Okuma süresi: 2 dakika

Paypal, alıcılara ve işletmelere sadece bir e-posta aracılığı ile para gönderme ve alma imkânı sunan bir ödeme sistemidir. Online ödemelerin en kolay ve en güvenilir yollarından biri olduğu için 190 ülkede 100 milyonun üzerinde üye hesabına ulaşan PayPal, maalesef 6 Haziran 2016 tarihinde sistemin Türkiye ayağını belirsiz bir süre için kapatıyor.

PayPal yetkililerince yapılan açıklamada yerel düzenleyici kuruluşa yaptıkları lisans başvurusunun reddedilmesi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma talimatı almaları sebebiyle Türkiye’deki faaliyetlerini durduracakları belirtildi. PayPal yetkilileri yaptıkları açıklamada lisanslarını geri almak için çalışmaya devam edeceklerini de eklediler. Sisteme kayıtlı müşterilerin bu süreçten etkilenmemeleri için PayPal Türkiye sayfasındaki bilgilendirme bölümünü okumaları tavsiye edilmektedir.

Tabii ki bu durum PayPal ile ödeme alan ve ödeme yapan işletmeler için oldukça moral bozucu oldu. Bu kadar yaygın başka bir alternatifi olmaması da birçok küçük işletme için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Özellikle internet üzerinden ürün satan ve ürünlerini yurtdışından getirten firmalar isyan etmiş durumdalar. Tüm dünyada kendine önemli bir yer edinmiş olan PayPal’in lisans problemlerini bir an önce çözmelerini dileyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bununla birlikte, Paypal hesaplarında 10 doların altında bulunan paralar çekilemiyor. Ancak bu ufak meblağları belli kurumlara 6 Haziran 2016 tarihinden önce göndererek, bağış yaptığınız kurumun hizmet kalitesinde ciddi bir fark yaratabilirsiniz. İşte PayPal hesaplarınızda bulunan 10 dolar altı meblağları yollayabileceğiniz bazı hayır kurumları ve dernekler:

  • Alikev (Ali İsmail Korkmaz Vakfı)

O, Gezi olaylarının en önemli simgelerinden biri. Aydınlık bir gelecek için çıktığı sokakta hayatına kast edilen Ali İsmail Korkmaz’ın adını yaşatmak için kurulan ALİKEV de bağışlarınızı bekliyor: https://alikev.org/bagis/

  • Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Anne veya babası hayatta olmayan ve maddi durumu yetersiz öğrencilere tam burslu ve yatılı eğitim imkânı veren ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı amaçlayan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na bağış yapabilmek için: http://www.darussafaka.org/bagis/genel-bagislar/serbest-bagis

  • Lösev

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağış yapmak için: losev.org.tr/bagis

  • Çak bi Pati

Hayvan dostlarımızı da unutmadık. Sokaktaki canları korumak ve onlara yardım etmek için Yeni Nesil Sokak Hayvanları Koruma Derneği’ne bağış yapabilirsiniz.
PayPal adres: [email protected]

  • Hayat Sende Derneği

Koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi bir çözüm getirmeyi amaçlayan Hayat Sende Derneği’ne bağış yaparak bu gençlerin başarılarına ortak olmak isterseniz;
http://hayatsende.org/sayfa/paypal-ile-odeme.html

  • Vicdani Ret Derneği

Vicdani Ret Dernegi’ne destek olmak için: [email protected]

  • SineMasal Kültür Sanat Derneği

Bu dernek de gelecek olan bağışlarla çocukları sinemaya götürerek, onlara unutulmaz bir an yaşatmak istiyor. Siz de sinema bileti bağışı yapmak isterseniz Paypal adresleri: [email protected]

**Bu yazı yayınlandıktan kısa bir süre sonra yeni bir açıklama yapıldıı: PayPal hesaplarından banka hesaplarına para aktaran müşterilerimiz için güncellememiz var. PayPal hesabınızdaki bakiyeyi banka hesabına aktarabilmeniz için minimum çekim limitini kaldırdık. Tüm müşterilerimize gösterdikleri sabır için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Ayrıca bilmenizi isteriz ki 6 Haziran’dan sonra da PayPal hesabınızdan banka hesabınıza para aktarmaya devam edebileceksiniz.