Ana SayfaYaşamEngelli HaklarıEngelsiz Filmler Festivali, ödül töreni ile sona erdi

Engelsiz Filmler Festivali, ödül töreni ile sona erdi

-

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, engeli olan-olmayan bütün sinemaseverleri biraraya getirdiği festival programını 29 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan ödül töreniyle sonlandırdı.

Ödül töreninde de festivalin tamamında olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile gösterim yapıldı.

Engelsiz Yarışma’nın bu yılki programında Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri yer alıyordu.

Sunuculuğunu Levent Kol’un gerçekleştiridiği Ödül Töreni’nde, Levent Kol’a işaret dili çevirmeni Hayrettin Baydın ve sesli betimleme için de Çiğdem Banu Yeşilyurt destek verdi.

En İyi Yönetmen ödülünü alan Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık, En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu. Faruk Hacıhafızoğlu’nun yönettiği Kar Korsanları ise En İyi Senaryo Ödülü’ne layık bulundu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmen koltuğunda oturduğu Mustang filmine verildi.

Ödül alanların konuşmalarıyla renklenen törende konuşmacılar, festivalin diğer şehirlerde yaygınlaşmasının önemi üzerinde durdu.

Mustang adına ödülü alan yapımcı Mine Vargı, “Bu ödülü tüm ekip adına aldım. Engelsiz Festival, festival ötesi bir şey olmuş. İleriki yıllarda daha da güzel olacak, kendi adıma söz veriyorum. Engelli – engelsiz hepimiz biriz” dedi.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Büşranur Tenik
Büşranur Tenik
sivil alanda çalışır, okur-yazar, bir oraya bir buraya gider, heyecanını asla kaybetmez.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol