Ankara Engelsiz Filmler Festivali, engeli olan-olmayan bütün sinemaseverleri biraraya getirdiği festival programını 29 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan ödül töreniyle sonlandırdı.

Ödül töreninde de festivalin tamamında olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile gösterim yapıldı.

Engelsiz Yarışma’nın bu yılki programında Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri yer alıyordu.

Sunuculuğunu Levent Kol’un gerçekleştiridiği Ödül Töreni’nde, Levent Kol’a işaret dili çevirmeni Hayrettin Baydın ve sesli betimleme için de Çiğdem Banu Yeşilyurt destek verdi.

En İyi Yönetmen ödülünü alan Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık, En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu. Faruk Hacıhafızoğlu’nun yönettiği Kar Korsanları ise En İyi Senaryo Ödülü’ne layık bulundu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmen koltuğunda oturduğu Mustang filmine verildi.

Ödül alanların konuşmalarıyla renklenen törende konuşmacılar, festivalin diğer şehirlerde yaygınlaşmasının önemi üzerinde durdu.

Mustang adına ödülü alan yapımcı Mine Vargı, “Bu ödülü tüm ekip adına aldım. Engelsiz Festival, festival ötesi bir şey olmuş. İleriki yıllarda daha da güzel olacak, kendi adıma söz veriyorum. Engelli – engelsiz hepimiz biriz” dedi.