Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiPenguen, hayatını kurtaran insanı en yakın arkadaşı olarak seçti

Penguen, hayatını kurtaran insanı en yakın arkadaşı olarak seçti

-

Kim demiş insanla hayvandan aile olamaz diye? Penguen Jinging, her yıl hayatını kurtaran adamın yanında olmak için binlerce kilometre yol kat ediyor.

1_penguin-and-the-70-year-old-manEmekli tuğla örme ustası João Pereira de Souza, yazlık evinin yanında uzanırken yağın içine bulanmış kuşu ilk kez bulduğunda yıl 2011’di. De Souza, Jinjing’i gölgeye taşıyıp temizledi ve sahile götürdü. Hayvanın yüzüp gitmesini bekliyordu ama The Wall Street’e açıkladığına göre Jinging gitmek istememiş.

Biraz su içti ve tekrar sahile döndü. Jinging bir daha beni bırakmadı.”

4_penguin-and-the-70-year-old-man-750x400

Jinjing’in adı Güney Amerika’nın bazı kısımlarında kullanılan bir iltifattan geliyor ve de Souza’nın söylediklerine göre Brezilya’nın en doğusundaki ücra balıkçılık adası Provetá’da yaşayan yerlilerin neredeyse tamamı smokinli kuşu tanıyormuş.

Yerli halk, Jinjing’in sahilden uzakta haftalarca zaman geçirdiğini ve bunu da sadece de Souza’nın evinde rastgele ortaya çıkmak için yaptığını söylediler. Jinjing döndüğünde de Souza’yı gördüğüne çok mutlu oluyormuş. Jinging’in ziyaretleri sırasında, ikili sahilde uzun yürüyüşlere çıkıyorlar, dalgaların arasında beraber yüzüyorla ve geceleri yıldızların altında geçiyorlar, “penguence” konuşuyorlarmış.

3_penguin-and-the-70-year-old-man

İlk döndüğünde, de Souza onu bir başka bir sahile giden gemiyle geri göndermeye çalışmış. Geminin kaptanı onu kilometrelerce uzağa gemiden denize bırakmış ama Jinjing adaya yolunu tekrar bulmuş. De Souza The Wall Street Journal’a “Bu kadar bağlılığı olan bir canlı hiç görmemiştim. İstediğiniz yere bırakabilirsiniz, Jinjing dosdoğru geri dönecektir” dedi.

Bu ilişki,de Souza’nın kızı tarafından bile kıskanılıyor; ikili baba oğul olarak görülüyormuş. Magellanic penguenler aşağı yukarı 20 yıl yaşadıklarına göre, bu eşsiz dostluk bir süre devam edecek gibi görünüyor.

2_penguin-and-the-70-year-old-man

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Bürde Yılmaz
Bürde Yılmaz
İstanbul Üniversitesi Çeviribilim öğrencisi, müzikli, kitaplı, filmli bir hayatın yanı sıra hayvanlarla ve yeşille mutlu olan, dünya dillerine ve kültürlerine meraklı, bilim ve sanatın dünyayı bir gün daha iyi bir yer yapacağına inanan bir iletişim uzmanı adayı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol