Kim demiş insanla hayvandan aile olamaz diye? Penguen Jinging, her yıl hayatını kurtaran adamın yanında olmak için binlerce kilometre yol kat ediyor.

1_penguin-and-the-70-year-old-manEmekli tuğla örme ustası João Pereira de Souza, yazlık evinin yanında uzanırken yağın içine bulanmış kuşu ilk kez bulduğunda yıl 2011’di. De Souza, Jinjing’i gölgeye taşıyıp temizledi ve sahile götürdü. Hayvanın yüzüp gitmesini bekliyordu ama The Wall Street’e açıkladığına göre Jinging gitmek istememiş.

Biraz su içti ve tekrar sahile döndü. Jinging bir daha beni bırakmadı.”

4_penguin-and-the-70-year-old-man-750x400

Jinjing’in adı Güney Amerika’nın bazı kısımlarında kullanılan bir iltifattan geliyor ve de Souza’nın söylediklerine göre Brezilya’nın en doğusundaki ücra balıkçılık adası Provetá’da yaşayan yerlilerin neredeyse tamamı smokinli kuşu tanıyormuş.

Yerli halk, Jinjing’in sahilden uzakta haftalarca zaman geçirdiğini ve bunu da sadece de Souza’nın evinde rastgele ortaya çıkmak için yaptığını söylediler. Jinjing döndüğünde de Souza’yı gördüğüne çok mutlu oluyormuş. Jinging’in ziyaretleri sırasında, ikili sahilde uzun yürüyüşlere çıkıyorlar, dalgaların arasında beraber yüzüyorla ve geceleri yıldızların altında geçiyorlar, “penguence” konuşuyorlarmış.

3_penguin-and-the-70-year-old-man

İlk döndüğünde, de Souza onu bir başka bir sahile giden gemiyle geri göndermeye çalışmış. Geminin kaptanı onu kilometrelerce uzağa gemiden denize bırakmış ama Jinjing adaya yolunu tekrar bulmuş. De Souza The Wall Street Journal’a “Bu kadar bağlılığı olan bir canlı hiç görmemiştim. İstediğiniz yere bırakabilirsiniz, Jinjing dosdoğru geri dönecektir” dedi.

Bu ilişki,de Souza’nın kızı tarafından bile kıskanılıyor; ikili baba oğul olarak görülüyormuş. Magellanic penguenler aşağı yukarı 20 yıl yaşadıklarına göre, bu eşsiz dostluk bir süre devam edecek gibi görünüyor.

2_penguin-and-the-70-year-old-man

Kaynak: The Plaid Zebra