Okuma süresi: < 1 dakika
Bilim insanları uzun zamandan beri kuşların bıraktığı yumurtaların neden hepsinin birbirinden farklı şekillerde olduğu konusu üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Yumurtaların belirli şekillerde olması onları parçalanmaktan mı koruyor, yuvalarına rahatça sığmalarında kolaylık mı sağlıyor?

Princeton Üniversitesi evrim biyolojisi uzmanı Mary Caswell Stoddard ve arkadaşları, yumurta şekilleri hakkındaki gizemi çözmek için 1400’den fazla tür üzerinde çalışmalar yaparak neredeyse 50 bin kuş yumurtasını inceledi. Yumurtaları, asimetri ve eliptik özelliklerine göre sınıflandırdılar ve sonuç olarak daha yumuşak veya oval yumurtaların daha iyi uçan türlerden geldiğini gördüler. Stoddard, “yumurta şekillerindeki değişimler için en iyi açıklamalardan birinin uçuş yeteneği olduğunu görmek şaşırtıcı” diyor.

Kuş yumurtaları birbirinden farklılık gösteriyor.

Yukarıdaki yumurta şekillerine baktığımızda; uzman dalıcı kuş türlerinden olan bayağı dalıcımartıların özellikle sivri ve eliptik yumurtaları olduğunu görüyoruz. Bu durumda, aerodinamik kuşlar hava akımına uyumlu yumurtalara ihtiyaç duyuyor olabilir, diyebiliriz. Devekuşu türleri gibi iyi uçamayan kuşların yumurtaları ise neredeyse yuvarlak.

Penguenler ise tüm bu araştırmaların nezdinde, tüm kalıpları kırıyorlar: Suda yaşayıp hava alamayan kuşların yumurtaları da iyi uçucu kuşların yumurtaları gibi asimetriktir. Bu keşif de uçucu kuşlarda olduğu gibi başta araştırmacıları şaşırtsa da; Stoddard bu konuda yeni hipotez ortaya koydu:

“İyi uçucu kuşlar ve iyi yüzücülerin yumurtaları benzer sebepten ötürü asimetriktir; kuşların yarattığı hız akımı yumurta şekilleri üzerinde büyük etki göstermektedir, penguen yumurtası da bu yüzden sivridir.”

Kaynak: nationalgeographic.com