Biz çoğunluğuz. Ortada bir öfke var kesinlikle. Benim bedenim benim kararım. Çok sinirliyim, yürüyüş için buradayım. Gelecek hakkında endişeleniyoruz. Özgür insanların yaşadığı bir yer görmek istiyorum. Kadın haklarından yanayım. O kadar.

Donald Trump’ın seçilmesine yönelik büyük bir öfke var.

Donald Trump, defol.
Kendinden utanmalısın!

Kadınlardan nefret eden bir narsiste inanmıyoruz. Herkesin aklında bariz bir soru: Bu durum anlık mı yoksa bir harekete dönüşür mü?

Sırada ne var? Bir araya gelenler bu yürüyüşü eyleme nasıl dökecekler? Seçimden sonra olan şey şu ki kadınlar şoka uğradılar, kendilerini daha fazla riskte hissettiler. Hızlıca bir araya gelmeleri, seçimlerin edemediği bir şekilde motive etti onları. Bence ülkedeki ya da dünyadaki hiç kimse, böylesi bir devasa bir araya gelişi beklemiyordu. Herhangi birinin kestirebileceğinden çok daha büyüktü. Direnişin büyüklüğünü ve uzun soluklu olabileceğini ilk bu anda düşünmüştüm. Kadınların öncülüğündeydi.

Yürüyüş protestoya bir itki verdi, büyük soru ise bunun günlük bir şey mi olacağıydı. Yürüyüşteki kadınlar, destekçilerden yeni bir kampanya başlatılmasına katılmalarını istiyorlar, ilk 100 gün için 10 eylem. Birçok organizasyon araştırmaya koyuldu. Eylemciler, her on günde bir önemli gördükleri bir konuda harekete geçmeyi planladıklarını söylüyorlar. Birçok kilit rolde öncülük eden 27’lerindeki aktivist kadınlar görüyoruz. En somut ve acil taleplerimizden biri sağlık ile ilgili.

Kongre üyelerine kartpostallar yollayan, telefonlar eden kadınları görüyoruz. Resmi toplantıları teşhir ediyorlar. Tecavüz sizin yasa tekliflerinizde yer alacak mı?

Bunlara ek olarak, cumhuriyetçiler (republican party) içinde de Obamacare’i kaldırmak isteyen birçok girişim var.

Sonra da “MeToo” hareketinin ortaya çıkışını görüyoruz. Kadınların öncülüğündeki “MeToo” da spontane bir öfke patlaması ve kolektif tecrübe paylaşımıydı. Belki de ilk defa bu sayıda kadın kongre düzeyinde, yerel ve ulusal ölçeklerde ilgilerini ifade etmişlerdi.

Şunu da biliyorum ki günün sonunda kazanan biz olacağız. Karşılaştığımız bazı zorluklar var. Trump’a karşı olan kadınlar var. Ama bazı nedenlerden dolayı bu yürüyüşlerden dışlanmış hissedenler de var. Bu hafta hiç bir medya kuruluşu bize yer vermiyor. Kadınların yürüyüşünün daha fazla sürmesini istemiyorlar. Bu yüzden bazı gruplar yabancılaştı ama politik olarak motive olan insanların bir ordusu oluştu genel kapsamda. Ama bence yürüyüş bize enerji sağlıyor, en azından liberal gruplar yürüyüşü bir lütuf olarak görüyorlar.

Çeviri&Altyazı: Gaia Dergi
Kaynak: The New York Times