Ana SayfaKültür & SanatMüzikPJ Harvey’den dünyanın sorunlarını dert edinen şarkılar

PJ Harvey’den dünyanın sorunlarını dert edinen şarkılar

-

Haftalık albüm önerilerimizin ilki olarak bugünkü albüm önerimiz 8 Haziran’da İstanbul’da konser verecek PJ Harvey’den. Merakla beklenen yeni PJ Harvey albümü “The Hope Six Demolition Project” geçtiğimiz ayın sonunda yayınlandı. Harvey, yeni albümünde yine dünyanın sorunlarını dert edinen duyarlılığıyla ve aktivist yönüyle karşımızda.

PJ Harvey’in yeni albümü stüdyoya haftalarca kapanıp ortaya çıkan albümlerden biri olmamış. The Hope Six Demolition Projectalbümünde yaşanmışlıklardan süzülmüş dizeler, notalar var. Toplamda 11 şarkıdan oluşan ve yılın en önemli albümlerinden biri olmaya aday albümde; 47 yaşındaki müzisyenin Kosova ve Afganistan’a yaptığı ziyaretlerin derin etkileri ve izleri de mevcut.

PJ Harvey 2011 tarihli “Let England Shake”i yayınladıktan sonra kendini konserlere ve dünyanın dört bir yanını keşfetmeye adamıştı. Harvey, aktivist kimliğini de bu dönemde pekiştirdi. Özellikle Afganistan ve Kosova’ya yaptığı geziler, buralardaki gözlemleri yeni albümün yaratım sürecinde de büyük etki yarattı. Yeni albümü, Harvey’in önceki albümleri gibi suya sabuna dokunan, bir derdi olan ve bu derdini anlatmak, düşündürtmek ve sorgulatmak isteyen bir albüm.

Harvey, her zaman için; kendini aşmayı seven, bunun için denemeler yapan, farklı yollara da girmeye korkmayan bir müzisyen olageldi.  Bu yenilikçi sanatçı, son iki albümünde de çıtayı oldukça yükseltmişti. 2011 yılında yayınlanan Let England Shake, PJ Harvey diskografisinin yıldızlarından biri. Bu albümle İngiliz müzisyen aralarında Mercury ödülünün de olduğu birçok ödül de kazanmıştı. İngiltere’de 1992’den bu yana, her sene yılın en iyi albümünü belirleyen Mercury Ödülü, Avrupa müzik sahnesinin en prestijli ödüllerinden biri. PJ Harvey’ye kariyerinin ilk Mercury ödülünü ise Stories from the City, Stories from the Sea albümü kazandırmıştı. Albüm, Harvey diskografisinin en başarılı albümlerinden biri olarak kabul ediliyor. PJ Harvey, aynı zamanda bu ödülü iki kez alan ilk kadın müzisyen olarak da tarihe geçmişti.

Çok tanıdık bir kentsel dönüşüm hikâyesi: Hope VI

Beş yıl süren yeni albüm arasının ardından çıkan yeni kayıtta, Harvey daha önce de birlikte çalıştığı John Parish ve Flood’la çalışmış. Albümün ismi The Hope Six Demolition Project ise ABD’de doksanlı yıllardan beri uygulanan kentsel dönüşüm projesi Hope VI’ten yola çıkmış. Hope VI’nin hikayesi bizim için çok tanıdık. Suç oranının yüksek olduğu gibi bahanelerle bazı bölgelerdeki yerleşimleri yıkarak yerine modern ve tabii ki pahalı ve lüks mahalleler inşa eden bir proje Hope VI. Tabii bu bölgelerde yıllarca yaşayan insanların yeni inşa edilen konutlarda, rezidanslarda yaşaması, bu yapılara sahip olması ise maddi açıdan imkânsız oldu. Albümde bu kentsel daha doğrusu rantsal dönüşüme dair bazı sözler bulunuyor.

pj-harvey-1

Bazı şarkılar dinleyicilerle birlikte kaydedildi

The Hope Six Demolition Project’in kayıtlarının bir kısmı Londra’daki Somerset House’ta seyircilerin katılımıyla birlikte yapıldı. Bir camekânın ardında yapılan kayıtlar belli dönemlerinde izleyicilere de açıldı. Özellikle “Near the Memorials to Vietnam and Lincoln” kalabalık bir ziyaretçi topluluğu eşliğinde kaydedildi.

İngiliz müzisyene, 2011 çıkışlı Let England Shake albümünün tanıtımı ve turnesinde eşlik eden fotoğrafçı Seamus Murphy, bu albüme özel olarak da on iki kısa film hazırlamış. Harvey geçen yıl  şiirlerini çeşitli fotoğraflar eşliğinde The Hollow of the Hand adıyla yayınlatmıştı. Fotoğraflar ise PJ yine Murphy’e aitti. İkili bu kitaptaki fotoğraflar için Kosova, Afganistan ve Washington’da çalışmalar yapmış. Bu kitapta yer alan şiirlerin bir kısmı son PJ Harvey albümüThe Hope Six Demolition Project’te şarkı sözü olarak da kullanıldı.

pj1Albümün ilk single’ı “The Community Of Hope” Washington’da yer alan ve ekonomik olarak çeşitli sıkıntılarla mücadele edilen Ward 7 bölgesini konu ediniyor. Şarkıda yetkililerin ve politikacıların bu sorunlara gözardı etmesi eleştirilirken, Harvey “Artık burası sadece bir uyuşturucu kasabası, burada sadece zombiler yaşıyor. Olsun, hayat böyle bir şey” sözleriyle tepkisini ortaya koyuyor.

PJ-1 Harvey, The Hope Six Demolition Project albümünün turnesi kapsamında İstanbul’a da gelecek. Sanatçı, konserini 8 Haziran’da Zorlu PSM sahnesinde verecek.

PJ-Harvey-The-Hope-Six-Demolition-Project-640x640

 

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol