Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikPlastik şişeler kullanılarak yapılan bu eko hostelde günlük 2,5 dolara kalabilirsiniz

Plastik şişeler kullanılarak yapılan bu eko hostelde günlük 2,5 dolara kalabilirsiniz

-

Topraklarının büyük bir kısmı hiç el değmemiş, dünyanın en izole ülkelerinden biri Bolivya’da, tam da göl kenarında konumlanmış doğa dostu bir hostel var. Bu hostel bildiklerinizden biraz farklı. Bu plastik kullanılarak yapılmış bir “eko-hostel”.

Hermana Libertad, kendi inşa ettiği ve gezginlerin her zaman uğrayıp sadece 2,5 dolara geceyi geçirebilecekleri bu eko-hostel’e “Kasa cultural Sol y Luna” (Güneş ve Ay Kültür Evi) adını vermiş. Deneysel tasarlanmış bu hostel, Güney Amerika yerlilerinin yaşam kültürünü yansıtıyor ve burada sadece yerel üretilmiş yiyecekler tüketiliyor.

Hostel, Peru’nun hareketli Copacabana şehrinden 20 dakika uzaklıkta ve Bolivya’nın Peru ile sınırını oluşturan gölün kenarında bulunuyor. Böylece, Bolivya’daki en turistik yerlerden biri olan Titicaca Gölü’nün manzarasına sahip. Titicaca Gölü, “Tanrı’ların oyun bahçesi” olarak biliniyor ve kutsal sayılıyor.

eko hostel 1

Dini bir merkez olmasının yanında burası; büyüleyici göl manzarası ve canlı gece hayatı sayesinde gelişen turizmin de merkezi haline gelmiş. Ancak göl kenarındaki turizm artışı; ekonomideki gelişmelerin yanında, tarımı ve içme suyunu dahi etkileyen çevresel kirlilik artışını da beraberinde getiriyor. Bolivyalılar, Titicaca’yı temiz tutmanın yollarını arıyorlar. Libertad da işte bu koruma çalışmaları ile gölün kutsallığının devam etmesi için uğraşıyor.

eko hostel 2

Copacabana’nın bütün o tüketim odaklı yaşam tarzının tersine, Sol y Luna’nın inşa ve tüm günlük işlerinde geri dönüştürülmüş atık malzemeler kullanılıyor.

eko hostel 3

Libertad 36 farklı yerel topluluktan çocuk, kadın ve yaşlılar ile çalışarak temizlediği sahilden topladığı atık plastik şişe ve lastikleri hostelin bir yerlerinde tekrar kullanmış. Plastik şişeler seranın duvarlarında ve yine Libertad’ın kendi yaptığı tuvaletin çatısında kullanılmış. Eski lastikler ise ya yemeklik sebzelerin yetiştirileceği saksılara dönüştürülmüş ya da basamak olarak kullanılmış. Cam şişeler de çamurla güzelce kaplanıp banyo duvarını oluşturmuşlar.

eko hostel 4

Libertad vegan yaşamı da fasülye, marul, karnabahar ve roka gibi bitkiler yetiştirerek destekliyor.

eko hostel 6

Yağmur suları toplanarak bitkilerin bakımı ve tuvaletlerde kullanıyor, yani burada hiçbir şey boşa harcanmıyor.

eko hostel 7

Doğa dostu hostelin bir diğer özelliği de göle nazır hamaklarda, havadaki okaliptüs kokusunu teneffüs ederek, istediğiniz kadar dinlenebilmeniz. Ayrıca hostelin altı odası da göl manzaralı.

eko hostel 5

Libertad burada vegan yemek yapımı ve Güney Amerika kültürünün tarihi gibi konularda atölyeler düzenliyor. Hostele yeni şeyler katmaya yardımcı olabilecek gönüllülere de kapısı hep açık.

eko hostel 8

Tüm bunlar Sol y Luna’yı; hem kültürel bakımdan zengin hem de çevreye karşı duyarlı kılarak, Bolivya’ya gittiğinizde görmek isteyeceğiniz özel bir yer haline getiriyor.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Ecehan Akkoyun
Ecehan Akkoyun
Yürümeyi ve bir şeyler keşfetmeyi çok seviyor. Ekmeklere zaafı var. Koala, zürafa, panda ve ineklere sarılmak istiyor. Amatör denizci, hevesli pilatesçi, beyaz yakalı... Ama hep bir yandan "gönüllü".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol