Ana SayfaKültür & SanatEdebiyatPolisiye edebiyatının kadın temsilcilerinden: Agatha Christie

Polisiye edebiyatının kadın temsilcilerinden: Agatha Christie

-

Birçoğumuza polisiye romanı okumayı sevdiren kadın Agatha Christie, 1890 yılında doğmuştur. Babasını küçük yaşta kaybetmiş, annesi tarafından büyütülmüştür.

Aslında aklında yazar olma fikri hiç olmayan Agatha, 16 yaşında duygusal öyküler kaleme almaya başlamış. 1914 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Archibald Christie ile evlenmiştir. 1928 yılında boşanan çiftin Rosalind adında bir kızları vardır. Evliliğinin ilk yıllarında vaktinin çoğunu polisiye romanları okuyarak geçiren yazar, sonrasında ilk polis romanı özelliğini taşıyan The Mysterious Affair at Styles‘ı (Ölüm Sessiz Geldi) yazmıştır.

İngiliz yazar, aynı zamanda dedektif Hercule Poirot karakterini yaratıcısıdır. Bu karakteri 33 romanında kullanmıştır. Shakespeare’den sonra romanları en çok okunan ve satan yazardır. Eserleri 45 dilde çevrilmiştir.

Takma isim kullanarak altı tane duygusal roman kaleme almış. 1971 yılında da İngiltere’nin en yüksek Onur ünvanı olan “Britanya Kadın Komutanı” nişanının sahibi olmuştur. Gizemli ve esrarengiz bir kadın olan Agatha Christie’nin, İstanbul’da kaldığı otel olan, Pera Palas’ta yaşamının bilinmeyenlerini sakladığı düşünülür. Yarım yüzyıla yakın süren yazarlık hayatında, 79 roman ve kısa hikâyeden oluşan eserleri kaleme almıştır. 12 Ocak 1976 yılında da hayatını kaybetmiştir.

Eserleri

Arka Sokaktaki Cinayet, Ölümün Tam Zamanı, Cesetler Merdiveni, Acı Kahve, Cinayetler Oteli, Fare Kapanı, Üç Yanlış Üç Ceset, Uyuyan Ölüm, Gizli Düşman, Üç Perdelik Cinayet, Sıfıra Doğru eserlerinden birkaçıdır.

Agatha Christie hakkında bilinmeyenler

Christie’nin aslında hiçbir zaman bir yazar olma niyeti olmamıştır. Sadece kendisine bir dedektif hikâyesi yazma konusunda meydan okuyan kız kardeşi Madge’e bunu yapabileceğini göstermek istemiştir.

Sadece bir değil iki tane dünyaca ünlü hafiye yaratmayı başka hiçbir polisiye yazarı başaramamıştır.

Christie’nin romancılığı kadar oyun yazarlığı da çok başarılıydı. Bu başka hiçbir polisiye yazarın ulaşamadığı bir başarıdır.

Hercule Poirot 1975’te öldüğünde, The Newyok Times’ta yayımlanan tam sayfa ölüm ilanı ile böyle bir muameleye maruz kalan ilk hayali karakter olmuştur.

Christie’nin en sevdiği yazarlardan iki tanesi Elizabeth Bowen ve Graham Greene’dir.

Christie 1961’de Exter Ünviresitesi’nden fahri derece almıştır.

Christie, 1962’de Charles Dickens’ın Kasvetli Ev’i (Bleak House) için bir televizyon uyarlaması yazmıştır.

Agatha Christie ve romanları İngiltere’de “Mastermind” bilgi yarışmasında en az üç kere konu başlığı olarak yer almıştır.

Kendi kendine okumayı öğrenmekle yetinmeyen Agatha, ilk gençlik yıllarında Üç Silahşorleri Fransızca olarak okumuştur!

Hiç kimse Christie’nin Batı Yakası’nda aynı anda üç eseri de gösterimde olan kadın oyun yazarı rekoruna erişememiştir.

Fotoğraf: Popperfoto/Getty Images)

Christie’nin kızı Rosalind yetenekli bir sanatçıdır ve annesi gibi Max Mallowan’a arkeolojik kazılarda eşlik etmiştir. 1937’de Suriye’de geçirdiği bir dönemde kocası Max’in bulduğu eserlerin eskizlerini çizmiştir.

Agatha vefat ettiğinde, kocası Max Mallowan, “Hayata keyifle ilham veren hayal gücü kuvvetli, yaratıcı bir zihnin yanında huzur içinde yaşamanın ne demek olduğunu bilen çok az erkek vardır” diye yazmıştır.

Not: Agatha Christie hakkında bilinmeyenler kısmı buradan alıntıdır.

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

Dünyanın Öteki Yüzü: Genç yazardan alışılmışın dışında hayaller kur(dur)an öyküler

EdebiyatHaber’de gerçekleştirdiği Yazarın Odası söyleşileriyle tanıdığımız Meltem Dağcı’nın ilk öykü kitabı Dünyanın Öteki Yüzü, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Yetmiş yaşına geldiğinde ölüm şeklini seçme özgürlüğüne kavuşan kadınlar,...

Yeryüzüne Dayanabilmek…

Düşünüyorum da acaba neden yazıyoruz?  Hele ki günümüzde hiç kimsenin doğru dürüst okumadığını bilirken... O halde sadece kendimizi tatmin etmek için mi yazıyoruz? Yoksa bu, karşı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol