Ana SayfaYaşamİnsan HaklarıProf. Dr. Fincancı ve Gazeteci Önderoğlu tahliye edildi

Prof. Dr. Fincancı ve Gazeteci Önderoğlu tahliye edildi

-

Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştıkları için tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tahliyesi için avukatların yaptığı itiraz başvurusu kabul edildi. Fincancı ve Önderoğlu, tahliye edildi.

TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya 30 Mayıs, RSF Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu’na 18 Mayıs ve gazeteci yazar Ahmet Nesin’e 7 Haziran’da Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ni yaptıkları Özgür Gündem gazetesindeki haberler nedeniyle soruşturma açılmıştı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği, üç ismin de 20 Haziran’da tutuklanmasına karar vermişti.
Hâkimlik kararında, “silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı” yer alırken; kararda “tutuklanmaları yönünde bir engel olmadığı” belirtilmişti.

Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu hakkında 3 ayrı dosyadan 3 ayrı iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

34 kişiye soruşturma…

Nöbetçi yayın yönetmenliği yapan 34 kişiye de soruşturma açılmış, yedisi hakkındaki soruşturma davaya dönüşmüştü.

Fincancı’nın avukatı Oya Meriç Eyüboğlu Fincancı ve Önderoğlu’nun tahliye edildiğini, yazar Ahmet Nesin’in dosyasının başka bir mahkemede olduğu için tahliyesi için çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: Dha, DİHA, ETHA

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

İşçiden işçiye uzanan bir dayanışma köprüsü: İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı | İşçi Mahallesi

İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı gönüllüleri ile işçi hakları mücadelesini, vakıf gönüllülerinin çalışmalarını, kazanımlarını ve dayanışmayı konuştuk. İşçi mahallesi ismi ile vakfın yayın organı olma...
Sergen Sucu
Sergen Sucu
Diyarbakırlıyım. Savaşın içine doğmuş, barış ve doğa için çırpınan selden bir damlayım. Susuz bir yaşam olmaz. Sağlığın, enerjinin, özgürlüğün yolu da sudan geçer. Suyun metalaştırılmasına karşı ve sağlıklı, temiz, içilebilir, ücretsiz suyun toplumlaşması için Türkiye’deki ve dünyadaki mücadele kanallarında bulundum. 2009 yılından beri Doğal Tıp üzerine çalışıyorum. Doğadan geldik ve yaşamsal ne varsa hepsi doğayla ilişkilenmek zorunda. Bunun için sağlıkta ve evrende öz yönetim modelli bir yaşamı kurmak isteyenlerle doğadan bir güleç parça olarak çalışıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol