Okuma süresi: < 1 dakika

Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştıkları için tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tahliyesi için avukatların yaptığı itiraz başvurusu kabul edildi. Fincancı ve Önderoğlu, tahliye edildi.

TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya 30 Mayıs, RSF Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu’na 18 Mayıs ve gazeteci yazar Ahmet Nesin’e 7 Haziran’da Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ni yaptıkları Özgür Gündem gazetesindeki haberler nedeniyle soruşturma açılmıştı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği, üç ismin de 20 Haziran’da tutuklanmasına karar vermişti.
Hâkimlik kararında, “silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı” yer alırken; kararda “tutuklanmaları yönünde bir engel olmadığı” belirtilmişti.

Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu hakkında 3 ayrı dosyadan 3 ayrı iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

34 kişiye soruşturma…

Nöbetçi yayın yönetmenliği yapan 34 kişiye de soruşturma açılmış, yedisi hakkındaki soruşturma davaya dönüşmüştü.

Fincancı’nın avukatı Oya Meriç Eyüboğlu Fincancı ve Önderoğlu’nun tahliye edildiğini, yazar Ahmet Nesin’in dosyasının başka bir mahkemede olduğu için tahliyesi için çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: Dha, DİHA, ETHA