Okuma süresi: 2 dakika

Kendi üslubunu araştırmaya hevesli herkesin özgün yöntemleri üzerine çalışması için yaratılan felekten bir saat… Filtre Platform’un deneysel atölyesi Provalar’da katılımcılar, 12 hafta boyunca belli kavramlar üzerine konuşacak ve çalışacak. Atölye sürecinin sonunda halka sanat projesi’nde düzenlenecek bir sergi ve yayın ile çalışmalar sunulacak. Plastik sanatlar, yazılı sanatlar, performans sanatları ve her türlü tasarım ile uğraşan herkes bu deneysel atölyeye başvurabilir.

Atölyede neler yapılacak?

Davetli konuşmacılar, o haftanın kavramına yönelik fikirlerini ve bilgilerini katılımcılara aktardıktan sonra katılımcılar ile açık sohbet düzenlenecek. (Bu sohbetler, yazıya geçirilmek üzere ses kaydına alınacak). Bilgilenme ve konuşmalardan sonra katılımcılar, kavram ile paralel olarak kendi üsluplarını araştıracaklar. Yazılı, görsel, işitsel veya performansa yönelik her türlü analog/dijital araştırma serbest olacak. Katılımcılar, sağlanacak malzemeler dışında, çalışacakları malzeme ve ekipmanı yanında getirebilecekler. Çalışmalar sırasında rehberlik için atölyenin moderatörüne ve davetlisine danışılabilecek. 

Haftalık çalışmaların sonunda her katılımcı kendi süreci üzerine fikirlerini açıklayacak; içine sinen ve sinmeyen kısımları belirtecek ve çalışmasını nasıl geliştirebileceği üzerine fikir geliştirecek.Diğer katılımcıların geri bildirimlerinden ziyade, kişinin kendi sürecine yabancı gözle bakabilmesi ve nesnel olarak değerlendirebilmesi amaçlanacak. 

Her hafta işlenen kavramların herkesin özgün çalışmasına eklenmesiyle zenginleşecek araştırma içeriği, çalışmaların çok katmanlı olarak gelişmesini ve evrimleşmesini sağlayacak.

Bu araştırma sonucunda çıkacak ürünler ve çalışma süreci belgelenecek. Atölye çıktısı olarak ise her katılımcının kendi çalışmalarından yapacağı bir seçkiyle halkasanat projesi’nde bir sergi düzenlenecek. Konuşmaların metinlerini ve eser görsellerinin yer aldığı bir katalog yayınlanacak. 

Atölye her cumartesi 12.00 ile 14.30 arasında gerçekleşecek. 

Başvuru ve bilgi: [email protected]

Son başvuru tarihi: 6 Şubat

Başvuruda istenen bilgiler: İsim, Meslek, Telefon,E-Mail, Başvurma niyeti, Atölyeden beklentisi (en fazla 3’er cümle) Üzerine çalışacağı yöntem (görsel, işitsel, yazılı, performans) Kullanacağı malzemeler, Yanında getireceği malzemeler

Katılımcı neler deneyimleyecek?

• Üst baskılardan bağımsız olarak bir konu ile ilgili kendini araştırmak

• Yaratıcılık yöntemleri hakkında bilgilenmek ve özgün yöntemini geliştirmek

• Kendi kendine kritik verebilmek; üretiminin içine sinen ve sinmeyen kısımlarını kendin keşfedebilmek

• Üretimlerinden bir seçkiyi ifadeli bir şekilde sunabilmek

• Başka tasarımcılar/sanatçılar ile tanışmak

Yer: halka sanat projesi

Katılımcı sayısı: 20 kişi

Rehber: Tolgay Keskin(Mimar/Müzisyen)

Takvim:

Şubat 9: Gramer ve Hız

Şubat 16: Tekrar ve Aritmi

Şubat 23: Fark ve Asimetri

Mart 2: Renk ve Kaos

Mart 9: Tıkanma ve Deney

Mart 16: Taklit ve Arketip

Mart 23: Aşırılık ve Eksiltme

Mart 30: Sansür ve Teşhir

Nisan 6: Süreci durdurmak

Nisan 13: Feda ve Seçki

Nisan 20: Sunum ve Cila

Nisan 27: Yöntem ve Metin

Nisan 27: Atölyenin bitişi

Temmuz: Sergi

Saat programı: 12.00 – 13.00: Konu hakkında bilgilenme ve açık sohbet

13.00 – 14.00: Bireysel çalışma

14.00 – 14.30: Kişisel değerlendirme