Okuma süresi: 2 dakika
“Osmanlı döneminden bugüne kadar dansla kurduğumuz ilişki, dansa yüklediğimiz anlamlar ve dans etrafında kurduğumuz söylemlerde tarihsel olarak önemli kırılma noktaları oldu. Cumhuriyet dönemi boyunca oynamak kırsal alanın veya kentleşmemiş bir nüfusun geleneksel eğlenme biçiminin hareket alanını temsil ederken, dans olarak nitelendirilen faaliyetlerden genellikle Cumhuriyetin modernleşme sürecinde icra edilen şehirli, Batılı kültürel formlar anlaşıldı.”

Boğaziçi Üniversitesi’nin başlattığı Kitaplar Arasında projesinin yeni konusu Osmanlı’dan Cumhuriyet’e dansın tarihsel gelişimi olacak. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Arzu Öztürkmenin Rakstan Oyuna: Türkiye’de Dansın Modern Halleri kitabı çerçevesinde gerçekleştirilecek sohbette dansın geçmişten günümüze geçirdiği evrim konuşulacak.

Dans alışkanlığının toplumsal ve sınıfsal konuma göre nasıl biçimlendiğini dinleyicilerle paylaşacak olan Arzu Öztürkmen 11 Mart, Cumartesi günü 15.00-16.30 saatleri arasında Beyoğlu Homer Kitabevi’nde okurlarla buluşacak. Osmanlı’dan günümüze dansın tarihsel gelişimini inceleyen Arzu Öztürkmen kitabında, hem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminde dans icralarını tarihsel bağlamları içinde ele alıyor; dansın Türkiye’deki eğlence kültürüyle ilgisini ortaya koymayı amaçlıyor.

Arzu Öztürkmen

1965 yılında Beyrut’ta doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’ndeki eğitiminden sonra, yüksek öğrenimini 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. 1991 yılında, Indiana University’den Türkiye’de halk oyunları hareketi konulu teziyle master, 1993 yılında da University of Pennsylvania’dan “Türkiye’de Folklor ve Milliyetçilik” başlıklı teziyle doktora derecesini aldı. 1994 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak Gösteri Sanatları Tarihi, Sözlü Tarih ve Tarihte Araştırma Yöntemleri derslerini vermektedir. Kültür tarihi, gösteri sanatları tarihi, sözlü tarih, kadın çalışmaları ile Karadeniz ve Doğu Akdeniz çalışmaları akademik ilgi alanlarından bazılarıdır.

BU+

Boğaziçi Üniversitesi’nin entelektüel canlılığından ilham alarak ortaya çıkan BU+ oluşumu Kitaplar Arasında projesiyle kitapları akademik dünyanın sınırlarından çıkarıp yeni okurlarla buluşturmaya devam ediyor. Program kapsamındaki diğer buluşmalar şu şekilde:

1 Nisan / Bir Laboratuvar: YÖK’ün Gölgesinde Bilim Tarihi Işığında / Reşit Canbeyli – (Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü)

22 Nisan / Yolsuzluğun İcadı, 1840 Ceza Kanunu, İktidar ve Bürokrasi / Cengiz Kırlı – (Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü)

6 Mayıs / Metruk Ev: Halit Ziya Romanında Osmanlı Bireyi / Zeynep Uysal (Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü)

10 Haziran / Constantinopolis/Istanbul: Cultural Encounter, Imperial Vision, and the Construction of the Ottoman Capital / Çiğdem Kafescioğlu – Tarih Bölümü