Okuma süresi: 2 dakika

Devlet eliyle yok edilenlere bir aday daha: Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü ve Salda beyazı devlet eliyle karartılıyor başlıklarıyla Salda Gölü’nün geleceğinin tehlikede olduğunu yayınlamıştık, şimdi ise yeni bir tehdit söz konusu. Çünkü rant düşkünlerinin gözleri doymuyor. Para hırsı öyle bir bürümüş ki gözlerini, ne gelecek umurlarında ne de doğa. 

Salda Gölünü besleyen tek su kaynağı olan Düden Çayı’nın üstüne gölet yapan DSİ şimdi de göl kıyısındaki Kayadibi köyüne yeni bir gölet ve taş ocağı yapacak. Ekim’de inşaatına başlanan ilk gölet ve yapılmasına karar verilen yeni gölet ve taş ocağı ile birlikte, Türkiye’nin en önemli doğal varlıklarından biri olan Salda Gölü’nün etrafı yapay göletlerle çevrilmiş olacak. 26 Ekim’de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımıyla Burdur’da düzenlenen törende temeli atılan Kayadibi Göleti için ÇED süreci de başlatıldı.

Bakanın bir imzasıyla iş bitiyor!

Ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 20 Ekim’de projeyle ilgili ÇED sürecinin başladığını duyurmasının ardından sadece 6 gün geçmesine rağmen gölet ve paralelindeki taş ocağının temelinin atılması DSİ projelerinin nasıl bir siyasi malzeme haline dönüştürüldüğünü de gözler önüne seriyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gölet projeleri için söylediği “Benim bir imzamla iş bitiyor” sözleriyle Türkiye’nin yaşamsal önemde olan suyun yönetimi konusunda nasıl bir politika izlediğini her fırsatta ortaya koyuyor.

Üzerinde taş ocağı açılacak olan araziler, Çevre Düzeni Planında orman alanı, çayır, mera, tarım arazisi ve fundalık alan olarak ayrılmış arazilerden oluşuyor. DSİ’nin ÇED başvurusu üzerine Kayadibi köyünde projelendirilen gölet ve malzeme ocakları için ilgili kurumlardan görüş talep eden Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilen yanıtlarda, malzeme ocaklarının Yarışlı ve Salda göllerinin tampon bölgesinde kaldığı tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği görüşte ise gölet projesinin ünitelerinden biri olan malzeme ocağının, “Salda Gölü 1. Derece Doğal SİT Alanı” içerisinde kaldığına dikkat çekilerek, konuyla ilgili talebin Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından değerlendirileceği kaydedildi.

Aman turist görmesin…

Koruma altında bulunan ve sulak alan statüsündeki Salda Gölü’nü etkileyecek olan gölet projeleri için Milli Parklar 6 Bölge Müdürlüğü’nün verdiği görüşte, Salda ve Kayadibi göletleri için tarımsal sulama, içme ve kullanma suyu ve diğer kullanım hakları hariç olmak üzere yılın belirli dönemlerinde ekosistemin devam edebilmesi için çevresel akış bırakılması gerektiğinin altı çizildi.

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü görüşünde ise söz konusu faaliyetin turizm merkezi olan bölgede yapılacağı belirtilerek, “Söz konusu faaliyetlerin yoldan görülmeyecek, karayolunun ve turizm unsurlarının olumsuz etkilenmeyecek mesafeler içinde yer alması ve maden ruhsatı taleplerinin bu kapsamda değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Turist pisliğimizi görmesin, peki ya gelecek nesiller? 

Kaynak: Yusuf Yavuz, Çevreci Tv