Reuters haber ajansı, geçtiğimiz haftalarda Suriye sınırında yaşanan Türkiye-Rusya gerginliğinin ardından Rus Rusatom şirketinin, Mersin-Akkuyu’daki nükleer santral çalışmalarını fiilen durdurduğunu bildirdi.

Suriye sınırında Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerginlik, her geçen gün daha da artıyor. Daha önce gündeme gelen Akkuyu’daki nükleer santralin inşaatının iptal konusu, Reuters tarafından açıklandı. Projenin şu anda bekle-gör aşamasına geçildiğini belirten Reuters’a ise Anadolu Ajansı’ndan cevap geldi. 

Akkuyu N

Anadolu Ajansı, Rusya’daki Ria Novosti’ye dayandırdığı haberde, santralin çalışmasında hiçbir aksama olmadığını iddia etti. Hürriyet’in haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi üst düzey kaynakların Reuters’a verdiği demeçte, iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya’nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtiyorlar.

Daha önce yaşanan gerginlikler ardından iki ülke arasındaki tüm projelerin gözden geçirileceğini belirten üst düzey bir yetkili, “Kriz ne kadar sürer bilemiyoruz. Rusya projeden çekilmek de isteyebilir. Ama 2022’de santralin devreye alınması artık kolay olmayabilir” diye açıklamada bulunmuştu.

Hazırlayan:Burak Avşar