Ana SayfaKategorisizNailO: Tırnağınızı dijital cihazlarınız için kablosuz kumanda aracına çevirin

NailO: Tırnağınızı dijital cihazlarınız için kablosuz kumanda aracına çevirin

-

Sadece tırnağınıza hafifçe dokunarak bilgisayarınızı, dizüstü bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu kumanda edebileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz?

Dünya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’de üretilen NailO size bu konuda yardımcı olabilecek. Artık toplantıdayken etrafınıza çaktırmadan, tırnağınıza hafifçe dokunarak önemli bir e-posta yollayabilir ya da e-postalarınıza göz atabilirsiniz.

NailO

Bilim insanları bu çalışmaya başlarken, dolu ellerle cihazları kontrol etmeyi sağlayan kablosuz bir teknolojiyi hedeflediler. Tırnak üzerine monte edilen bu küçük ürün tek elle dijital cihazlarınıza erişmenizi sağlıyor. Dekoratif, yapışkan tırnak süslerinden esinlenilerek yapılan “NailO” bluetooth ile kablosuz veri iletimi yapan oldukça küçük bir donanıma sahip. Bu sayede bilgisayarınıza ya da herhangi bir mobil cihaza ulaşmanız mümkün. Araştırmacılardan Cindy Hsin-Liu Kao, “cihaz tırnağa takıldığında vücudun bir parçası gibi oluyor” diyor.

Bu küçük boyuttaki cihaz; sensör, pil ve üç farklı çip (mikro işlemci, bluetooth radyo çipi ve kapasitif algılayıcı çip) içeriyor. Buna rağmen ürünün çok hafif olduğu iddia ediliyor. Ticari versiyonları için kullanıcıya dokunmatik ve estetik kaplama sağlayan yüzeyler de sunulmuş durumda.

Cihazın küçük boyutları sebebiyle enerji verimliliği de önem kazanıyor. Araştırmacılar makalelerinde cihazın açılıp kapanması için değişik teknikleri kıyasladılar; cihaz yüzeyine 2-3 saniye dokunulmasının istenmeyen etkinleştirme ve etkinleştirmeme durumlarına karşı koruyucu olduğunu da tespit ettiler.

Güney Kore’nin Seul şehrinde insan – bilgisayar etkileşimi üzerine yapılan CHI 2015 konferansında sunulan bilimsel makale, konferansta “en iyi makale” ünvanını aldı.

NailO 3

Cihaz için gereken yarım milimetre kalınlığındaki piller için Çin’deki üreticilerle irtibata geçen ekip, ürünün yaklaşık üç yıllık bir süreçte piyasaya sürüleceğini düşünüyor. İster toplantıda, ister yemek yaparken, ister başka bir durumda kullanılsın, bir yandan insanların yoğunluğu, diğer yandan dijital bağımlılıklar göz önüne alındığında, bir giyilebilir teknoloji ürünü olan bu cihazın yaygınlaşma potansiyeli oldukça yüksek görünüyor.

Kaynak: MIT  

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol