Sadece tırnağınıza hafifçe dokunarak bilgisayarınızı, dizüstü bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu kumanda edebileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz?

Dünya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’de üretilen NailO size bu konuda yardımcı olabilecek. Artık toplantıdayken etrafınıza çaktırmadan, tırnağınıza hafifçe dokunarak önemli bir e-posta yollayabilir ya da e-postalarınıza göz atabilirsiniz.

NailO

Bilim insanları bu çalışmaya başlarken, dolu ellerle cihazları kontrol etmeyi sağlayan kablosuz bir teknolojiyi hedeflediler. Tırnak üzerine monte edilen bu küçük ürün tek elle dijital cihazlarınıza erişmenizi sağlıyor. Dekoratif, yapışkan tırnak süslerinden esinlenilerek yapılan “NailO” bluetooth ile kablosuz veri iletimi yapan oldukça küçük bir donanıma sahip. Bu sayede bilgisayarınıza ya da herhangi bir mobil cihaza ulaşmanız mümkün. Araştırmacılardan Cindy Hsin-Liu Kao, “cihaz tırnağa takıldığında vücudun bir parçası gibi oluyor” diyor.

Bu küçük boyuttaki cihaz; sensör, pil ve üç farklı çip (mikro işlemci, bluetooth radyo çipi ve kapasitif algılayıcı çip) içeriyor. Buna rağmen ürünün çok hafif olduğu iddia ediliyor. Ticari versiyonları için kullanıcıya dokunmatik ve estetik kaplama sağlayan yüzeyler de sunulmuş durumda.

Cihazın küçük boyutları sebebiyle enerji verimliliği de önem kazanıyor. Araştırmacılar makalelerinde cihazın açılıp kapanması için değişik teknikleri kıyasladılar; cihaz yüzeyine 2-3 saniye dokunulmasının istenmeyen etkinleştirme ve etkinleştirmeme durumlarına karşı koruyucu olduğunu da tespit ettiler.

Güney Kore’nin Seul şehrinde insan – bilgisayar etkileşimi üzerine yapılan CHI 2015 konferansında sunulan bilimsel makale, konferansta “en iyi makale” ünvanını aldı.

NailO 3

Cihaz için gereken yarım milimetre kalınlığındaki piller için Çin’deki üreticilerle irtibata geçen ekip, ürünün yaklaşık üç yıllık bir süreçte piyasaya sürüleceğini düşünüyor. İster toplantıda, ister yemek yaparken, ister başka bir durumda kullanılsın, bir yandan insanların yoğunluğu, diğer yandan dijital bağımlılıklar göz önüne alındığında, bir giyilebilir teknoloji ürünü olan bu cihazın yaygınlaşma potansiyeli oldukça yüksek görünüyor.

Kaynak: MIT