Okuma süresi: < 1 dakika

Riva Deresi’nde meydana gelen ölü sazan balığı felaketinin nedeni için İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri fakültesi uzmanları incelemeler yaptı. Dr. Özcan Gaygusuz, sazanların kimyasal atıklar nedeniyle öldüğünü açıkladı.

İstanbul Riva Deresi’nde, ölü sazan balıklarının nedeni bilinmeyen bir şekilde her geçen gün artarak su yüzüne çıktığı görülmüştü. Bu duruma isyan eden köylüler, bölgedeki fabrikanın kimyasal atıklarının gizlice Riva Deresi’ne boşaltıldığını öne sürerek, balık ölümlerinin buna bağlı olduğunu öne sürmüşlerdi.

Bu durumun üstüne, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları incelemeler yaptı. Uzmanlar, sazan balıklarının kirliliğe ve oksijen azlığına dayanıklı olduklarını ifade ederken, bu toplu ölümün normal olmadığını da eklediler. İstanbul Üniversitesi İç Sular Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özcan Gaygusuz, sazanların dışarıdan gelen kimyasal atıklar nedeniyle öldüğünü açıkladı.

(Kaynak: Radikal)
(Kaynak: Radikal)

Gaygusuz, “Dereye kirletici bir madde verildiği kesin. Ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmiyoruz. Gördüğümüz tek balık sazan ama derinlerde başka türler de olabilir. Sazan tatlı sularda çamur ve kumlu zeminlerde yaşar. Düşük oksijen seviyesinde bile hayatta kalabilir” dedi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Meriç Albay, ölümlerin kanalizasyon ya da başka bir kimyasaldan kaynaklandığını söylerken; Riva Mahallesi Muhtarı Mevlüt Eren de, dere çevresinde çok sayıda fabrika olduğunu ve İSKİ’nin de atıkları dereye vermiş olabileceğini savundu.

Başlık Görseli: Nola.com