Ana SayfaEkolojiDoğaRiva Deresi'nin suçlusu kimyasal atıklar!

Riva Deresi’nin suçlusu kimyasal atıklar!

-

Riva Deresi’nde meydana gelen ölü sazan balığı felaketinin nedeni için İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri fakültesi uzmanları incelemeler yaptı. Dr. Özcan Gaygusuz, sazanların kimyasal atıklar nedeniyle öldüğünü açıkladı.

İstanbul Riva Deresi’nde, ölü sazan balıklarının nedeni bilinmeyen bir şekilde her geçen gün artarak su yüzüne çıktığı görülmüştü. Bu duruma isyan eden köylüler, bölgedeki fabrikanın kimyasal atıklarının gizlice Riva Deresi’ne boşaltıldığını öne sürerek, balık ölümlerinin buna bağlı olduğunu öne sürmüşlerdi.

Bu durumun üstüne, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları incelemeler yaptı. Uzmanlar, sazan balıklarının kirliliğe ve oksijen azlığına dayanıklı olduklarını ifade ederken, bu toplu ölümün normal olmadığını da eklediler. İstanbul Üniversitesi İç Sular Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özcan Gaygusuz, sazanların dışarıdan gelen kimyasal atıklar nedeniyle öldüğünü açıkladı.

(Kaynak: Radikal)
(Kaynak: Radikal)

Gaygusuz, “Dereye kirletici bir madde verildiği kesin. Ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmiyoruz. Gördüğümüz tek balık sazan ama derinlerde başka türler de olabilir. Sazan tatlı sularda çamur ve kumlu zeminlerde yaşar. Düşük oksijen seviyesinde bile hayatta kalabilir” dedi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Meriç Albay, ölümlerin kanalizasyon ya da başka bir kimyasaldan kaynaklandığını söylerken; Riva Mahallesi Muhtarı Mevlüt Eren de, dere çevresinde çok sayıda fabrika olduğunu ve İSKİ’nin de atıkları dereye vermiş olabileceğini savundu.

Başlık Görseli: Nola.com

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol