Okuma süresi: 2 dakika

Bir kadın bazen öyle bir meşale yakar ki o koca ateş, gittiğinde dahi yanmaya devam eder. O meşale, büyüdükçe büyür, kıtaları dolaşır, bambaşka coğrafyalarda yaşayan kadınların kabuğunu kırmasına vesile olur ve ömrünün ötesinde izler bırakır dünyaya. Ruth Bader Ginsburg da bu kadınlardan biri ve giderken ataerkil tarih, görülmesin istese de sayfa sayfa büyüyen feminist tarihe adını, bize de cesareti büyütecek meşalesini bırakıyor…

“Erkek adalet değil, gerçek adalet” talebine eşit temsil hakkını da eklemek mümkün. Zira kadını erkeğin istediği yerde konumlandıran ataerki, her alanda olduğu gibi her türlü adalet ve yargı mekanizmasında da kadının yerini sınırladı. Ruth Bader Ginsburg, bu sıkıştırılmayı reddeden sayısız kadından biriydi ve ABD Yüksek Mahkemesinin Yargıcı olarak görev yapan ikinci kadın oldu. Eşit ve adil bir yaşam için mücadele eden Ginsburg, 18 Eylül 2020’de geriye ilham ve cesaret veren bir öykü bırakarak yaşamını yitirdi.

 Ginsburg, 15 Mart 1933’de Brooklyn’de doğdu. Lisans eğitimini 1954 yılında Cornnell Üniversitesi’nde tamamladı. Harvard’da başladığı eğitimde, 500’den fazla kişiden oluşan sınıfında yalnızca sekiz kadınla erkek egemen, düşmanca bir ortamla karşılaştı. Kadınlar, hukuk fakültesi dekanı tarafından ‘nitelikli’ erkeklerin yerini aldıkları için azarlanıyordu. Bu tavra inat devam eden Ginsburg, akademik başarısı ile “Harvard Law Review”un ilk kadın üyesi oldu. Değişen okul ve mekanlarda da hep başarılıydı.

Eşit işe eşit ücret, kadınların eğitim hakkı, kadın-erkek eşitliği konularında savunuculuk yapan Ginsburg, pek çok cinsiyet eşitliği projesinde yer alırken çok sayıda da cinsiyet ayrımcılığı davasıyla ilgilendi.

Hayatının her sürecinde cinsiyet eşitsizliği ile karşılaşan Ginsburg, attığı her adımda bu eşitsizliğe karşı mücadeleyi hedefledi. Mücadelesi, ödül ve başarıları da beraberinde getiriyordu. Cinsiyet eşitliği, işçi hakları ve daha pek çok konuyu eşitlik mücadelesinde gündemine alan Ruth Ginsburg, 1993 yılında yüksek mahkeme yargıcı oldu.

Bu arada yaşamı, On the Basis of Sex adıyla bir filme de konu olan Ginsburg, 87 yaşında, son ana kadar mücadele ile geçirdiği hayatına veda etti.

Kaynak: https://www.biography.com/law-figure/ruth-bader-ginsburg

Görsel: Time