Ana SayfaGüncelSöyleşiRüyaydı gerçek oldu: Dünya'nın ilk vegan oteli Antalya/Olimpos'ta açıldı

Rüyaydı gerçek oldu: Dünya’nın ilk vegan oteli Antalya/Olimpos’ta açıldı

-

Çok değil, bundan sadece birkaç yıl önce tamamen vegan olan bir otelde konaklayabileceğimiz belki aklımıza bile gelmezdi. Muhteşem doğası ve denizi ile dünyanın en güzel tatil yerlerinden biri olan Antalya/Olimpos’ta kurulan rüya otel The Vegan Lodge, Türk ve Akdeniz mutfağı lezzetlerinin vegan versiyonlarını misafirlerine sunarak aslında vegan olmanın lezzetten vazgeçmek olmadığını  gösteriyor. Ziyaret edenlerin doğa ile kucaklaşabileceği, huzurlu ve aynı zamanda eğlenceli bir deneyim sözü veren otelin kapıları vegan olan ya da olmayan herkese açık. Tüm dünyada ilk kez Türkiye’de kurulan vegan otel The Vegan Lodge’un kuruluş hikayesini ben de sizler gibi çok merak ediyorum. Gelin bu çok özel hikayeyi otelin kurucusu olan Emre Dilek’ten dinleyelim.

Emre  Bey, tamamen vegan olan bir otel kurma projesi nasıl aklınıza geldi?

Kendim de 12 yıla yakın bir zamandır vegan olduğum için, tatillerde çeşitli zorluklar yaşıyordum. Bunun yanı sıra çok uzun zaman konaklama sektöründe yöneticilik yapmıştım. Bu görevler sırasında yönetici olduğum otellerde veganlara yönelik yiyecek içecek sunumunun çeşitliliğinin artması konusunda çalışmalar yaptım. En sonunda da sadece vegan bir tesisin bu konuda örnek olabileceğini düşünerek ortaklarımla birlikte bu projeye başladık.

Genelde insanlar vegan kelimesini duydukları zaman biraz önyargılı yaklaşabiliyorlar. Aldığınız tepkiler ne yönde oldu?

Çevremdekiler duyduklarında en çok sordukları soru “Vegan olmayanlar da gelebilecekler mi?” sorusu oldu. Bunun dışında “gelirsek biz ne yiyeceğiz?” diyenler de oldu. Ama tesisimizi soft opening olarak açtığımız ocak ayında Almanya’dan gelen bir gruptan aldığımız tepkiler çok olumluydu. 56 kişilik grupta sadece 3 tane vegan vardı. 1 hafta sonra ayrılırken 10’un üzerinde misafir “Biz veganlığın marjinal bir şey olduğunu ve garip yemekler yenildiğini sanıyorduk. Ama gayet lezzetli ve çeşitli yemekler yedik. Harika bir deneyim oldu” şeklinde yorum yaptılar. Hatta birkaçı tatil sonrası en az bir müddet daha vegan beslenmeye devam edeceklerini ifade ettiler. Bu yüzden ön yargıya sahip olanların vegan bir tatil sırasında bu önyargılarından sıyrılabileceği düşüncesindeyim.

The Vegan Lodge’ın vegan olması dışında diğer otellerden farkı nedir?

Tesisimiz 30 dönüm arazı içinde yer alıyor. Yüzlerce zeytin ağacı, nar ağacı ve diğer meyve ağaçlarından oluşan bir bitki zenginliği var. Veganlığın yanı sıra çevre yararına olacak bazı projeleri de zamanla hayata geçirmeye çalışacağız. Mesela güneş panelleri ile bir miktar elektrik enerjisini kendimiz üretmeye başladık, bunu geliştirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra bir bostan kurma aşamasındayız, ilk etapta ihtiyacımızın belirli bir bölümünü kendimiz yetiştirme amacındayız. Daha sonra ise hedefimiz tamamına yakınını karşılamak. Yemek atıklarını bu bahçede doğal gübre olarak değerlendirmek istiyoruz.

Müessesenizde yemekleri hazırlayan aşçı ya da aşçılarınız  vegan mı?

Yemekleri hazırlayanlardan birisi benim, diğer ahçımızda benim gibi vegan.

Harika! Peki yemek menünüzü nasıl oluşturuyorsunuz?

Genelde en fazla 1 haftalık konaklamalı misafirlerimiz olduğu için 1 hafta dönüşümlü menü yaptık. Türk mutfağı belirli ölçüde vegan ya da veganlaştırmaya müsait bir içeriğe sahip. Bu sebeple hedef olarak  Akdeniz mutfağı çerçevesinde uluslarası mutfaklardan dokunuşlar ile menü hazırladık.

Son olarak okuyucularımıza vermek istediğiniz mesaj nedir?

Bütün hayatlar saygı ve merhameti hakediyorlar. Yeme, içme başta olmak üzere hayatımızda gerçekleştirdiğimiz bütün eylemleri bu düşünceye göre uyarlayabilirsek, sadece kendimiz için değil, hem insanlığa hem de tüm diğer canlılara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...
Zuhal Şengül
Zuhal Şengül
Writer, columnist, animal rights activist , Balanced Body University certificated pilates instructor based in New York City.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol