Okuma süresi: 2 dakika

Yayınlanacak hemen hemen her erkeğin moda reklamının şablonu şöyledir: Yakışıklı, şık giyimli bir adam göz alıcı mekanlarda itaatkâr, tamamen ya da neredeyse çıplak bir kadın kendisine kuyruk sallarken ona karşı koyuyor. Bir kadın takım elbise şirketi olan Suistudio, bu iyiden iyiye eskimiş klişeyi “Giyinmeyen Adamlar” olarak adlandırdıkları sonuncu reklam kampanyalarıyla tersine döndürüyor.

Bu isim, sadece Suistudio’nın zarif ve modası geçmeyecek kıyafetlerinin kadınlar için değil, aynı zamanda müstehcen promosyon fotoğraflarında çıplak erkek modellerin kullanımı için de üretildiğinin gerçeğine değiniyor. Resimler, iyi giyimli çeşitli kadınları güç ve dominant pozisyonlarında gösterirken erkekler sadece arka plan manzarası olarak rol alıyor; mobilya gibi. Her yerde karşımıza çıkan ve toplumu kutuplaştıran toplumsal cinsiyet rollerini altüst eden bu reklam hakkında herkes aynı şeyi düşünmüyor.

Bazıları Suistudio başkan yardımcısı Kristina Barricelli’yi ve reklam ekibini nefret ettiklerini iddia ettikleri metalaştırmayı yeniden üretmekle suçluyor. Ancak Upworthy’e gönderilen bir e-postaya göre, Barricelli, şirketinin çalışmalarını “yıllar içinde reklam yoluyla güçlendirilen katı toplumsal cinsiyet rollerini yeniden gözden geçirmek için izleyicilere çağrı” olarak nitelendirdi. 

Kadın takım elbise üreticisi Suistudio, insanları en son reklam kampanyası olan “Giyinmeyen Adamlar” ile konuşturuyor.

Erkeklerin moda reklamlarından cinsiyetçi klişelere dayanan fotoğraflar, çıplak erkeklere arka plan manzarası olarak yer veriyor.

Neredeyse mobilya gibi

Bununla birlikte, kadınlar itaatkâr ve savunmasız olmaktansa baskın ve güçlü görünüyor.

Modern reklamcılıkta, genellikle bunun tersi olur

Suistudio başkan yardımcısı Kristina Barricelli, izleyicilerin “katı toplumsal cinsiyet rollerini” farklı bir açıdan görmelerini istiyor.

Ama bir insanın, erkeğin veya kadının metalaştırılması kabul edilebilir mi?


Kaynak: Boredpanda