Okuma süresi: 3 dakika

Kanser Savaşçıları Derneği, birkaç ay önce Saçım Saçın Olsun diyerek, kemoterapi sonucu saçı dökülen kanser hastalarına gerçek saçtan yapılma peruk temin etmek için bir adım attı.

Gönüllü kuaförlerin de kampanyaya destek vermesiyle 3 ayda 20 kanser hastası peruğuna kavuştu. Proje sayesinde peruğuna kavuşan hastalardan Mürşide Çakal, kampanyanın aslında ne kadar önemli olduğunu şu ifadelerle özetledi: “Saçlarımı kazıttım. Yıllardır beğenmediğim, şikâyet ettiğim, şekil vermekte zorlandığım saçlarımın ne denli güzel olduğunu ve bana ne kadar yakıştıklarını aynada kendimi görünce anladım. Peruğa kavuşmak bana o kadar iyi geldi ki… Saçlarımı kestirip düzelttirdiğimde çocuklar gibi sevindim, kuaförün aynasında kendimi gördüğümde yeniden ‘güzel bir kadın’ gibi hissettim.

Öğretmenden öğrencisine

Biraz da kendiliğinden gelişen bir proje olan Saçım Saçın Olsun, dernek dernek üyesi olan bir öğretmenin  kanser tanısı konulan öğrencisine saçlarını bağışlamasıyla başladı. Saç bağışlanarak peruk yapılabildiğini gören diğer üyelerin de katılımıyla çığ gibi büyüyen proje, kadınların kanser gibi zorlu bir hastalıkla mücadele ederken bir de acıyan bakışlara maruz kalmamalarına olanak tanıyor.

Aralarda beyazları bile olan gerçek bir peruk

Projenin bir kadının hastalıkla mücadelesinde ne kadar önemli olduğunu ise tiroit ve meme kanseri olan, on beş gün içerisinde iki ağır ameliyat geçiren Mürşide Çakal anlattı: “Henüz kemoterapiye başlamamışken yavaş yavaş ‘kabullenme’ sürecine girmiştim. Onkoloğumun hastalığın ve tedavinin seyrinden bahsederken ilk söylediği şey, ‘saçların dökülecek, buna hazırlıklı ol’ oldu. Ameliyat acılarım çok yeniydi, yürümekte, kolumu kaldırmakta zorlanıyordum. Tek başıma banyomu bile yapamıyordum. ‘Ne diyor bu adam?’ demiştim içimden ‘Bunca acımın arasında saçı mı düşünmeliyim?’ 

murside sacim sacin olsun
Mürşide Çakal

Yıllardır beğenmediğim, şikâyet ettiğim, şekil vermekte zorlandığım saçlarımın ne denli güzel olduğunu ve bana ne kadar yakıştıklarını aynada kendimi görünce anladım. Saçımın kesildiğini bilen arkadaşlarım bana peruk hediye etti. Sentetik olduğu için pek rahat değildi, dışarıdan bakıldığında peruk olduğu anlaşılıyordu. Kendimi komedi programlarındaki peruklu sanatçılara benzetiyordum, aramızdaki fark, benim gözlerimde hüzün olmasıydı.
Sonra Kanser Savaşçıları Derneği ile tanıştım ve Gizem Hanım’a ulaştım. Bir gün sonra benden ölçülerimi istedi, birkaç hafta sonra da gerçek saclardan yapılmış, aralarda beyaz telleri bile bulunan saçlarım geldi. Saçlarımı kestirip düzelttirdiğimde çocuklar gibi sevindim, kuaförün aynasında kendimi gördüğümde yeniden ‘güzel bir kadın’ gibi hissettim. Artık yolda yürürken, kızımı okuluna bırakırken, hastanede, pastanede kimse hasta olduğumu anlamayacaktı ve yüzlerindeki o buruk ifadeyle bana bakmayacaklardı. Ben de kalabalıktan biri olacak, dikkat çekmeden içlerinden akıp geçecektim. Bunun nasıl bir nimet olduğunu ancak yaşayanlar anlayabilir.

Kanser Savaşçıları Derneği’nin güzel yürekli gönüllüleri acımızı azaltmak, sıkıntımızı paylaşmakta hiç de azımsanmayacak bir kampanya yürütüyor. Şimdi saçlarımı tarayıp hafif makyajımla gidiyorum kemoterapimi içmeye. ‘Aa senin saçların dökülmedi mi?’ diyen kader arkadaşlarıma derneği ve kampanyayı anlatıyorum.

Bu günlerin geçeceğini, saçlarımın uzayacağını ve belki de uzayan saçlarımın bir kanser hastasının yüzünü güldüreceğini hayal ediyorum. Bu yardım ve sevgi zincirinin bu şekilde devam edeceğini biliyorum.

Saçım Saçın Olsun projesi tamamen ücretsiz

Hiçbir aşamasında ücretin talep edilmediği projede peruklar anlaşmalı kuaför ve perukçular tarafından hazırlanıyor. Destek veren kuaförler; Servet Kuaför- Nişantaşı- Servet Çevik, Hair Games Kuaför-Nişantaşı-Soykan Demirarar, Baykan&Gürkan Kuaför-Yeşilköy- Orhan Çalışkan, Vassago Kuaförleri- Nişantaşı ve Etiler- Murat Kayabaşı- Sinan Çınar, Emre Hergül Kuaför- Kartal- Emre Hergül, UF Hair Studio- Güzellik Akademisi-Ankara Yenimahalle -Fatma Horuz. Destek veren perukçu ise Aydil Peruk.

Gönüllü kargo firması aranıyor

sacim sacin olsunProje sorumlusu Gizem Tokça, peruk yapımı için daha fazla desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Farklı illerden gelen saç bağışlarını kabul ediyoruz. Gerek saç bağışı sırasında gerekse perukların gönderimi sırasında gönderileri ücretsiz gerçekleştirdiğimiz için bir kargo şirketinin desteğine de ihtiyacımız var” dedi.

Kesim ve peruk yapımı aşamasında kuaförlere hijyen konusunda danışmanlık hizmeti de veriliyor. Saç kesiminin nasıl yapılması gerektiği, tedavi gören kişilerin perukları nasıl temizlemesi gerektiği gibi konular, yine dernek vasıtasıyla gönüllülere ve kullanıcılara öğretiliyor. Kampanyayı takip etmek için Facebook’ta Saçım Saçın Olsun sayfasını beğenebilir, [email protected] adresinden derneğe ulaşabilirsiniz.

Başlık Görseli: Devian ArtSeaMeDraw