Okuma süresi: 3 dakika

Rame Peninsula Beach Care ekibinden Rod Arnold, geçtiğimiz Nisan ayında Birleşik Krallık’ta bulunan Tregantle sahiline sıradan bir gezintiye gitti. Fakat sakinleştirici bir manzara yerine tek bulduğu bütün kıyı şeridini kaplayan mikro plastik tabakaydı.

Rob, Cornwall Live’a “Ben dört yıldır bunu yapıyorum ve oldukça alışkınım, fakat bu seferki beni şok etti, durum tamamen umutsuzdu. Gerçekten çoktan sınırın aşıldığını ve temizlemek için artık çok geç olabileceğini hissettim fakat en azından denemeliyiz diye düşündüm. Sanki okyanus tüm bu plastikleri bize kusarak önümüze sermişti ve bunu temizlemenin bizim görevimiz olduğunu hissettim.” diye belirtti.

Rob, temizlemeye başladı ve yerel gönüllülerin yardımıyla içinde plastik oyuncak askerlerden oluşan bir tabur, LEGO dalış tüpleri ve paletlerinin bulunduğu bir koleksiyon ve çoğu plastikten yapılmış daha birçok farklı eşyanın da bulunduğu yaklaşık 35 torba plastiği temizlemeyi başardı. Ancak sahildeki tüm malzemeleri toplamayı bitirdiğinde, bu işin burada basit bir şekilde bitmeyeceğini biliyordu. Okyanuslara çöp atma sorununa dikkat çekmek için bulduğu çöpleri sanata dönüştürdü ve bunlar şu an Liskeard Müzesi‘ndeki bir sergide sergileniyor.

Tregantle sahilini ziyaret ettiği sırada Rob’un karşılaştığı manzara.

Kıyı şeridini tamamen örten bir mikro plastik tabaka.

Rob ve bir grup gönüllü temizlemeye başladı…

Ve bir gün içinde 35 torba plastik çöp temizlemeyi başardılar.

“Ben dört yıldır bunu yapıyorum ve oldukça alışkınım, fakat bu seferki beni şok etti, durum tamamen umutsuzdu.”

Rob, çöplerin içinde çoğu plastikten yapılmış çeşitli eşyalar buldu.

Oyuncak askerlerden oluşan bir tabur gibi.

Ve LEGO dalış paletleri koleksiyonu.

Hepsi, ayrıca yerel bir sanatçı olan Rob’un elinde yeni hayatlarına kavuştu.

Sahillerde bulunan çöpleri sanatsal birer heykele çevirdi.

Hepsi şu an Liskeard Müzesi’ndeki Plastic Age sergisinde sergileniyor.

Kaynak: Bored Panda