Okuma süresi: 2 dakika
“En kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir.” – Cicero

Cicero’nun bu sözü aslında pek çok sorunun da cevabı. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra yükselişe geçen savaş çanları; doğanın, çocukların, hayvanların ve herhangi bir cinsiyete bağlı kalmadan tüm insanların yaşamlarında büyük yaralar açıyor. Silah satanlar kazanıyor, ötekiler kaybediyor.

Gazeteci, fotoğrafçı ve film yapımcısı Lalange Snow’un hazırladığı fotoğraf serisi, eli silah tutan erkeklerin savaştan ne denli etkilendiğini kanıtlamak için en güzel delillerinden bir tanesini oluşturuyor. Kimisi savaşmak zorunda hissediyor, kimisinin de savaşmak dışında para kazanabilecek herhangi bir seçeneği yok. Suçlu ise savaşı dayatan sistem ve buna boyun eğenler.

Lalange Snow 2

Thinking Humanity isimli internet sitesinin belirttiğine göre, fotoğrafçının bu seriyi hazırlamaktaki amacı; savaştan önce, savaş sırasında ve savaştan sonra bireylerin yüz hatlarındaki değişimi göstermek.

Snow, fotoğrafını çektiği 14 asker ile savaşın insan üzerinde bıraktığı fiziksel etkilerin yanı sıra duygusal deneyimlerin insan suratına nasıl yansıdığını betimliyor.

Lalange Snow 16Lalange Snow 13Lalange Snow 11Lalange Snow 12Lalange Snow 10Lalange Sow 5Lalange Snow 3Lalange Snow 9Lalange Snow 7Lalange Snow 4Lalange Snow 8Lalange Snow 6

Kaynak: True Activist 

Hazırlayan :Burak Avşar