Okuma süresi: < 1 dakika

İngiltereli arkeolog Prof. Dr. Ian Hodder, Dünya Miras Listesi’ndeki yer alan Konya’nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük’te insanlarının, yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda, 4000 yıl boyunca şiddet ve savaş olmadan yaşadığını söyledi.

İngiltereli Arkeolog James Mellaart ve ekibi tarafından 1960’lı yıllarda keşfedilen Çatalhöyük’te, 1993 yılında Stanford Üniversitesinden İngiltereli Arkeolog Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığında kazılara yeniden başlandı.

Çatalhöyük’te çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ian Hodder, Çatalhöyük’te yapılan kazıların bu yıl 25. yılına girdiğini ve bugüne kadar birçok bilginin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Çatalhöyük’te beslenme, sosyal ve ticari ilişkiler ile ilgili bulguları ortaya çıkardıklarını belirten Hodder, tarihinin 9.000 yıl öncesine dayanması, geniş bir alanı kapsaması ve ilk kez Ortadoğu’nun dışındaki bir yerde Konya’da yerleşmiş bir hayat bulunduğu için Çatalhöyük’ün oldukça önemli bir yerleşim olduğunu söyledi.

‘4000 yıl Çatalhöyük insanları savaşsız yaşadı’

Arkeolog Prof. Dr. Hodder, “Çatalhöyük çok istikrarlı bir toplumdu. Savaş ya da çatışma olmaksızın 4.000 yıldır yaşıyorlardı. Barış içinde bir hayat paylaşmayı ve modern toplumlar için çok iyi bir örnek oluşturmayı başardılar. Bir toplumda birlikte yaşamak önemlidir. Bireyselcilik ön plana çıkmamıştı. Onların bir lideri değil ortak bir yaşamları vardı. Akrabalığa dayalı ilişkiler yaygın değildi. Biyolojik aileler birlikte yaşamadı toplumdaki diğer insanlarla yaşıyorlardı. Genetik olarak karışıklardı ve büyük bir aileydiler” dedi.

Alıntı: Siyasihaber3