Medyanın hemen her ögesi gibi televizyon programları da erkek egemen, cinsiyetçi medya içerikleriyle domine edilir. Ama medyaya sızan feminist seslerle birlikte, hırstan saçımızı yola yola izlemek durumunda kalmayacağımız hatta izlerken ideallerimizi besleyen diziler yayınlanmaya başladı. İşte onları sizin için derledik. Bu 10 feminist dizi hoşunuza gidecek.

Orange is the New Black

2013’te Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizide yapım ve yayın aşamasında bulunan kadınlar erkeklerin 10 katı çoğunlukta. Programda kadın temsili yaş, ırk, görünüş, cinsel kimlik açısından oldukça çeşitli.

Orange is the New Black

American Horror Story: Coven

Ana karakterlerin tümü basmakalıp olmayan kadın figürlerin olduğu bu sezonda alışılmadık bir şekilde yardımcı karakterler olan erkeklerdir.

American Horror Story - Coven

Girls

Bir HBO dizisi olan ve 2012 yılında yayınlanmaya başlayan komedi-drama dizisinin yazarı, başrölü ve yayımcısı tek bir kadın: Lena Dunham. Dizi beden mahremiyeti açısından çok yol kat etmiş.

The Girls

Homeland

2012’den beri devam eden bu televizyon dramasındaki kadın karakterler hiç de “hoş” değiller! Zira başkarakterin bipolar rahatsızlığı, erkek seçimindeki zevksizliği ve çirkin kökleri hiç de alışageldiğimiz kadın tiplemesine uymuyor.

Homeland

The Fall

Yine bir Netflix yayını olan dizi oldukça kabadayı, ebeveynliği eline yüzüne bulaştıran ve en önemlisi de ne istediğini bilen bir kadın karakteri merkezine alıyor.

The Fall

Inside Amy Schumer

Hala yayında olan bir Amerkan komedisi. Amy Schumer kadın olmanın en utanç verici yanlarını feminist yollarla anlatıyor!

Inside Amy Schumer

The Leftovers

2014’te başlayan programdaki kadın karakterler hasarlı ve tehlikeliler. İdealize edilmiş kadın yargısına burun bile silmeyen bir dizi!

The Leftovers

The Returned

Bir Fransız fantezi draması olan dizideki tüm karakterler yüceleştirilmeden, gerçekçi bir yaklaşımla betimlenmiş.

The Returned

Top of the Lake

Jane Campion tarafından yapılmış bu mini dizide “düzgün” vücutlu kadınlar görmek yerine ufak göğüslü ve hiç de zayıf olmayan çıplak karakterler görüyoruz. Dizide Mad Men’in Elizabeth Moss’unu bir soruşturmada baş dedektif olarak izliyoruz.

Top of the Lake 1

Masters of Sex

Time’ın televizyondaki en feminist show olarak belirttiği bu HBO dizisindeki seks sahneleri yalnızca insanları ekran başında tutmak için çekilmiş sahneler değil, hikayeye tamamen bağlı, bütünün önemli bölümlerdir.

Masters of Sex 1

Başlık Görseli: Flickr