Sekiz yaşındaki Gabi Mann’ın kargalarla olan eşsiz dostluğu

873.889

Seattle’da yaşayan sekiz yaşındaki Gabi Mann çok özel bir kutuya sahip. Bu kutunun içinde kargaların hediye getirdiği küçücük eşyalar var.

Gabi, karga dostlarının getirdiği hediyeleri o özel kutusunda tarihe göre sıralı olarak diziyor. İçindeki eşyalara bakarken bizi, “Birkaçına yakından bakabilirsiniz ama dokunmayın” diye uyarıyor.

Elbette kargaların Gabi’ye hediye getirmelerinin bir nedeni var: Gabi’nin onlar düzenli şekilde beslemesi. Bu kuşların Gabi ile sıkı dostluğu 2012 yılına dayanıyor. O zamanlar dört yaşında olan Gabi, elindeki yiyeceklerin kırıntılarını döküyordu. Kargalar için bir ziyafet olan yiyecek kırıntıları bu sıkı dostluğun başlangıcını sağladı.

O zamandan beri Gabi, kargalara düzenli bir şekilde yiyecek vermeye başladı. Buna alışan kargalar da zamanla küçük kıza kırık ve aşınmış cam parçaları, lego parçaları, ataç, boncuk gibi hediyeler getirmeye başladı. Gabi’nin o küçük hazinesindeki en önemli parça açık krem rengi, kalp şeklindeki objesi. Küçük kıza göre bunun anlamı, düzenli beslediği bu kuşların kendisine olan sevgilerini gösterme biçimi.

Gabi Mann 5

Bir süre sonra bu tatlı serüvene Gabi’nin kardeşi de katıldı. Çocuklarının bu ilgisine aldırmayan anne aksine çocuklarının hayvan sevgisi kazanmış olmalarına çok sevindi.

Gabi Mann 4

Washington Üniversitesi Yabani Hayat Bilimi Bölümü’nde kuşlar üzerine uzmanlaşan Profesör John Marzluff’un bu konu hakkında şöyle bir düşüncesi var, “Bir kargayla bağ kurmak istiyorsanız ona istikrarlı bir şekilde hediye vermelisiniz.”

Gabbi Mann 3

Profesör, kabuklu fıstığın kargalar için en iyi yiyecek olduğunu söylüyor. Çünkü fıstıklar hem yüksek enerjili hem de yere düştüğü zaman ses çıkaran bir besin; bu da kargaların dikkatini daha çabuk çekiyor.

Gabi Mann 1

Marzluff ve meslektaşı Mark Miller’ın bu konu hakkında birkaç araştırması bulunuyor. Bu araştırmaya göre, kargalar ile onu besleyen insanlar arasında özel bir bağ kurulabilir ve birbirleri ile özel işaretlerle anlaşabilmeleri görülebilir.

Marzluff ve Miller’a göre bazen kargaların kendileri için önemli, fakat insanlar için korkunç olabilecek hediyeler (kargaların ölmüş yavruları gibi) getirebilme ihtimalleri var.

Gabbi Man 5Çevremizdeki kargaların hediye getirme potansiyeli nedir hiç bilmiyorum ancak belki de bizler de kargalara küçük hediyeler vererek özel bir dostluğa adım atabiliriz. Bana göre denemeye değer.

Kaynak: BBC