Okuma süresi: < 1 dakika

Sergey Prokudin-Gorskii’nin 1905-1915 yılları arasında yani devrimden önce Rusya nasılmış, renkli fotoğraflarla görüyoruz.

Renkli fotoğrafın öncüsü Sergey Prokudin-Gorskii, 1863 yılında Rusya‘nın Kirzhachsky bölgesinde doğdu. Ailesi uzun bir askeri geçmişi olan asil bir soydan geliyordu. Daha sonra ailesi, Sergey Prokudin-Gorskii’nin kimya çalışmalarına başladığı St. Petersburg‘a taşındı. Prokudin, aynı zamanda sanat ile ilgileniyordu.

Sergey Prokudin-Gorskii, kimya ile sanata olan ilgisini fotoğraf çalışmaları ve uygulamalarında bir araya getirdi. 1905‘te, Rusya’da yaşanan hayatını belgelemek için, teknolojik gelişmeleri renkli fotoğrafçılık alanında kullanarak yeni formüller üzerinde çalıştı.
Farklı tekniklerini, ilk fotoğraf öncülerinden İskoç James Clerk Maxwell tarafından kullanılan tekniklerle birleştiren Prokudin, 1909 yılında Rusya’da renkli fotoğraflar çekmeye başladı. Çar II. Nicholas tarafından sağlanan bir arabayı, karanlık oda şeklinde yeniden özel olarak tasarladı. Prokudin-Gorskii’nin amacı gelecek nesillere, Rusya’nın zengin tarihi ve kültürünü fotoğraflarla aktarmaktı. 1917 Rus Devrimi sırasında Prokudin Gorskii, çalışmalarına son vermek zorunda kaldı ve 1918 yılında Fransa’ya yerleşti.
Renkli fotoğrafları ilk olarak cam plaklar üzerine kaydedildi. 1918 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından görüntüleri alınıp taratılarak kamu ile paylaşıldı.

Kaynak: Dangerous Minds