Ana SayfaGüncelAlıntıSığınmacı çocukların eğitim hayatı tehdit altında

Sığınmacı çocukların eğitim hayatı tehdit altında

-

Sığınmacı çocukların eğitimi için gerek duyulan kaynağın sadece yüzde 12’sine ulaşılabildiği açıklandı. Türkiye’de de okul çağındaki 870 bin Suriyeli çocuktan 380 bini eğitim alamıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), eğitim alamayan sığınmacı çocukların okula gitmesini sağlamak için gerek duyulan kaynağın sadece yüzde 12’sine ulaşılabildiğini açıkladı.

Dünya üzerinde insani krizlerden etkilenen 9 milyon 200 bin çocuğun olduğunun kaydedildiği açıklamada, “2017 yılında olağanüstü koşulların yaşandığı ülkelerdeki eğitim programları için 932 milyon dolarlık fona ihtiyaç duyuluyor. Ancak bugüne kadar sağlanan gönüllü katkıların tutarı 115 milyon dolara bile ulaşmadı” ifadeleri kullanıldı. UNICEF’in Almanya’da yaptığı açıklamada, kaynak sıkıntısının milyonlarca çocuğun eğitimini tehdit ettiği belirtildi.

“Eğitimsizlik durumu daha da ağırlaştırır”

Eğitim olmadan çocukların barışa ve ülkelerinin gelişmesine katkıda bulunamayacağını söyleyen UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan, “Bu durum, zaten güçlükler içinde olan milyonlarca çocuğun durumunu daha da ağırlaştırır” diye konuştu. Almellehan, eğitimden mahrum kalan çocukların erken evlilik, çocuk işçiliği ve silahlı güçlere dâhil olmak gibi bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Avrupa’yı tercih ediyorlar

UNICEF’in raporunda, ülkelerindeki savaş ve siyasi sebepler yüzünden yaşadıkları sorunlar nedeniyle, başka ülkeye sığınmak zorunda olan ailelerin, çocuklarının eğitimi için yaşamlarını riske atarak sığındıkları ülkeden başka ülkelere yöneldiği bilgisine de yer verildi. Raporda, İtalya’da bulunan sığınmacı çocukların yüzde 38’inin eğitim fırsatları için Avrupa’ya gittiği kaydedildi. Yunanistan’da yapılan araştırmaya da yer verilen raporda, Yunanistan’da sığınmacı durumunda olan her üç aileden birinin sığınmak için Avrupa’yı tercih etme nedeninin eğitim olduğu belirtildi.

“Okul, yaşama tutunma fırsatı sağlıyor”

Savaşın yarattığı etkilerin yanı sıra, yaşadığı evden ayrılmanın da çocuklarda büyük hasarlar yarattığının vurgulandığı açıklamada, eğitimin kurtarıcı bir öneme sahip olduğu belirtildi. Raporda, Suriye’deki iç savaş yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli Muzoon’un şu sözlerine yer verildi:

“2013 yılında Suriye’den kaçmak zorunda kaldığımda okula hiç dönemeyeceğimi düşünüp korkuyordum. Ancak Ürdün’e geldiğimde ve kampta bir okul olduğunu gördüğümde rahatladım ve umutlarım arttı. Okul, benim gibi çocuklara yaşama tutunma fırsatı, barışçı ve pozitif bir gelecek şansı kazandırır.”

Türkiye’de de eğitim alamıyorlar

Dünyada en fazla sayıda Suriyeli sığınmacının yer aldığı Türkiye’de resmi verilere göre 1 milyon 300 bin sığınmacı çocuk bulunuyor. Bu çocuklardan 870 bini okul çağında. Türkiye’de bulunan okul çağındaki 870 bin çocuktan 380 bini ise eğitim alamıyor.

Alıntı: BirGün

SON YAZILAR

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

Görünmezliğin ötesinde: Büyük doğu Japonya afeti ve Kuzeydoğu Japonya’da LGBT’ler

11 Mart 2011'deki Büyük Doğu Japonya Afeti, birçok insanın ölümüne neden oldu. Çok sayıda mülke zarara verdi ve bir o kadar da topluluğu yerinden etti....

“çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi yeniden kapılarını açıyor

17 Mayıs Derneği'nin İklim Çalışmaları programı kapsamında, 12 Ocak 2023 Perşembe günü saat 19:00’da "çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler" isimli sergisi yeniden kapılarını açıyor! 28-29 Ekim 2022 tarihlerinde, çeşitli...

Kadın Hakemler ve Ayrımcılık Üzerine

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da birçok ayrımcılığa uğruyor. Bazı mesleklerin kadınlar tarafından yapılamayacağı inancından, eşit ücret alamamaya kadar birçok ayrımcılık, günümüzde...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol