Okuma süresi: 2 dakika

Sığınmacı çocukların eğitimi için gerek duyulan kaynağın sadece yüzde 12’sine ulaşılabildiği açıklandı. Türkiye’de de okul çağındaki 870 bin Suriyeli çocuktan 380 bini eğitim alamıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), eğitim alamayan sığınmacı çocukların okula gitmesini sağlamak için gerek duyulan kaynağın sadece yüzde 12’sine ulaşılabildiğini açıkladı.

Dünya üzerinde insani krizlerden etkilenen 9 milyon 200 bin çocuğun olduğunun kaydedildiği açıklamada, “2017 yılında olağanüstü koşulların yaşandığı ülkelerdeki eğitim programları için 932 milyon dolarlık fona ihtiyaç duyuluyor. Ancak bugüne kadar sağlanan gönüllü katkıların tutarı 115 milyon dolara bile ulaşmadı” ifadeleri kullanıldı. UNICEF’in Almanya’da yaptığı açıklamada, kaynak sıkıntısının milyonlarca çocuğun eğitimini tehdit ettiği belirtildi.

“Eğitimsizlik durumu daha da ağırlaştırır”

Eğitim olmadan çocukların barışa ve ülkelerinin gelişmesine katkıda bulunamayacağını söyleyen UNICEF İyi Niyet Elçisi Muzoon Almellehan, “Bu durum, zaten güçlükler içinde olan milyonlarca çocuğun durumunu daha da ağırlaştırır” diye konuştu. Almellehan, eğitimden mahrum kalan çocukların erken evlilik, çocuk işçiliği ve silahlı güçlere dâhil olmak gibi bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Avrupa’yı tercih ediyorlar

UNICEF’in raporunda, ülkelerindeki savaş ve siyasi sebepler yüzünden yaşadıkları sorunlar nedeniyle, başka ülkeye sığınmak zorunda olan ailelerin, çocuklarının eğitimi için yaşamlarını riske atarak sığındıkları ülkeden başka ülkelere yöneldiği bilgisine de yer verildi. Raporda, İtalya’da bulunan sığınmacı çocukların yüzde 38’inin eğitim fırsatları için Avrupa’ya gittiği kaydedildi. Yunanistan’da yapılan araştırmaya da yer verilen raporda, Yunanistan’da sığınmacı durumunda olan her üç aileden birinin sığınmak için Avrupa’yı tercih etme nedeninin eğitim olduğu belirtildi.

“Okul, yaşama tutunma fırsatı sağlıyor”

Savaşın yarattığı etkilerin yanı sıra, yaşadığı evden ayrılmanın da çocuklarda büyük hasarlar yarattığının vurgulandığı açıklamada, eğitimin kurtarıcı bir öneme sahip olduğu belirtildi. Raporda, Suriye’deki iç savaş yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli Muzoon’un şu sözlerine yer verildi:

“2013 yılında Suriye’den kaçmak zorunda kaldığımda okula hiç dönemeyeceğimi düşünüp korkuyordum. Ancak Ürdün’e geldiğimde ve kampta bir okul olduğunu gördüğümde rahatladım ve umutlarım arttı. Okul, benim gibi çocuklara yaşama tutunma fırsatı, barışçı ve pozitif bir gelecek şansı kazandırır.”

Türkiye’de de eğitim alamıyorlar

Dünyada en fazla sayıda Suriyeli sığınmacının yer aldığı Türkiye’de resmi verilere göre 1 milyon 300 bin sığınmacı çocuk bulunuyor. Bu çocuklardan 870 bini okul çağında. Türkiye’de bulunan okul çağındaki 870 bin çocuktan 380 bini ise eğitim alamıyor.

Alıntı: BirGün