Okuma süresi: 2 dakika

“Bize Her Gün Festival” sloganıyla hayatımıza giren Başka Sinema, 2013 yılından beri anlaşmalı olduğu sinema salonlarında bağımsız film gösterimi yapıyor. Kendisi de bağımsız bir proje olan sinema oluşumu, M3 Film ve Kariyo & Ababay Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

1 Kasım 2013 tarihinde başlayan ve bu tarihlerde sadece Ankara ve İstanbul’un belirli salonlarında gösterim yapabilen sinema oluşumu 2017 yılı ile birlikte altı büyük şehirde sinema izleyicisi ile buluşuyor. Başka Sinemanın gösterim yaptığı şehirler arasında İstanbul, Ankara, Eskişehir,İzmir, Bursa ve Antakya yer alıyor.

Bu Sinema Başka Sinema

Yalnızca bağımsız film gösterimi yaparak Türkiye’de önemli bir farkındalık yaratan Başka Sinema, yıl boyu sunduğu sinema hizmeti ile sinema festivallerinin zaman kısıtlamasını ortadan kaldırıyor. Gün içinde en az 3 film gösterimi yapmayı amaçlayan ve film gösterimlerinin yanı sıra özel film söyleşileri, ön gösterimler, kısa filmler ve belgeseller gibi özel film etkinlikleri de düzenleyen Başka Sinema, sinema tutkunları için özel bir alan yaratıyor.

Türkiye Sineması için yeni bir alternatif oluşturan oluşum, her ay yayınladığı film seçkisinde Cannes Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali, Berlin Film Festivali gibi dünya sinemasının önde gelen festivallerinde gösterilen filmlere yer veriyor. Film gösterimleri sırasında ara vermeyen oluşum sinemaya olan saygısını da böylece göstermiş oluyor.

Başka Sinema 2018 Film Seçkisi

Her ay yeni bir film seçkisi düzenleyen Başka Sinema, Ocak 2018 programını açıkladı. Açıklanan seçkiye göre önümüzdeki haftadan itibaren gösterilecek filmler şöyle; England is Mine / İngiltere Benim (Mark Gill), Daha (Onur Saylak), Djam / Aman Doktor (Tony Gatlif), Loveless / Sevgisiz (Andrey Zvyagintsev) , Oscar’ın Yabancıları 2018. Başka Sinema Şubat 2018 film seçkisi için açıklanan tek film ise Have A Nice Day / İyi Günler (Jian Liu) oldu.

Özel Seçki- Oscar’ın Yabancıları 2018

Başka Sinemanın 2018 yılı için İstanbul Modern Sinema ile birlikte hazırladığı özel film seçkisi ‘’Oscar’ın Yabancıları 2018’’ şimdiden merak uyandırıyor. 12-14 Ocak 2018 tarihleri arasında gösterilecek film seçkisinde, 90. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday olan filmler yer alacak. “Oscar’ın Yabancıları 2018” özel seçkisi yalnızca Kadıköy Rexx, Boğaziçi Üniversitesi SineBU ve Ankara Kızılay salonlarında gösterilecek.