Ana SayfaYaşamKadınSiyahi tarihin daha fazla övgüyü hak eden 28 kraliçesi

Siyahi tarihin daha fazla övgüyü hak eden 28 kraliçesi

-

Amerika ve Kanada’da her sene şubatta, İngiltere’de de ekimde gerçekleşen Siyahi Tarih Ayı‘nda (diğer adıyla Afro-Amerikan Tarihi Ayı), Afrika diaspora tarihini anmak ve hatırlamak için etkinlikler düzenlenir. Ay boyunca okullarda, müzelerde ve ibadethanelerde sergi, konferans vesaire düzenlenir.

Sınıflardaki Siyahi Tarih Dersi sadece erkeklerin ve birkaç kadının ismiyle kısıtlanmamalı. Özellikle siyahi toplum için büyük adımlar atan sayısız kadın varken. The Huffington Post bundan yola çıkarak geçtiğimiz ekim ayında siyahi tarihinin önemli kadınlarını sıraladı.

Angela Davis, devrim niteliğindeki sözleriyle konuştu, Wilma Rudolph’un rekor kıran başarıları ve Shirley Chisolm’un kadınların yükselmesindeki engelleri kaldıran gayreti siyahi kadınlar ile genç kadınlar için ülke çapında büyük umutlara ve kadınların cesurca davranmaları için yeni bir yol açtı.

İşte herkesin tanıması gereken olağanüstü 28 kadın.

Shirley Chisolm (1924-2005)

UNITED STATES - CIRCA 2002: Congresswoman Shirley Chisolm. (Photo by Tom Monaster/NY Daily News Archive via Getty Images) Chisolm, 1968’de ABD’de ilk siyahi kadın kongre üyesi olduğunda temel engelleri aldı. Politika yoluna, dört yıl sonra başkanlığa koşarken siyahi adayların yönettiği ilk büyük partiyi kurarak devam etti.

Claudette Colvin (1939-)

Bronx resident Claudette Colvin talks about segregation laws in the 1950's while having her photo taken Thursday, Feb. 5, 2009, in New York. More than 50 years after her refusal to surrender her bus seat to a white woman set the stage for a similar act of defiance by Rosa Parks, Colvin is finally getting her due as a civil rights pioneer.(AP Photo/Julie Jacobson)
Fotoğraf: AP Photo/Julie Jacobson

Rosa Parks’ın otobüste yerinden vazgeçmeyi reddetmesinden birkaç ay önce, Colvin, 15 yaşında Montgomery, Alabama’daki otobüste ırk ayrımcılığına karşı koyduğu için tutuklanan ilk insan. O, aynı zamanda Montgomery’nin otobüs sisteminde anayasaya aykırı; ırkçılık yapılan Browder V. Gayle olayında dört davacıdan biri olarak görevliydi.

Septima Poinsette Clark (1898-1987)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 3

Clark, birçok Afrikalı Amerikan’a oy kullanmaları için nüfusa geçmelerine yardım eden vatandaşlık okulları kurmuş bir eğitimci ve sivil hakları aktivistiydi. Vatandaşlık eğitiminde bir öncü olarak görülürdü, Güneyde daha fazla siyahi öğretmenin işe alınmasında National Association of Colored Women (NAACP) ile aktifti.

Mary Church Terrell (1863-1954)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 4

Kadınların oy hakkı aktivisti ve gazeteci, NAACP’in ilk başkanı ve NAACP’nin ayrıcalıklı üyesiydi. Aynı zamanda üniversite derecesiyle ödüllendirilen ilk Afrikalı Amerikan kadınlardan biri.

Angela Davis (1944-)

Portrait Of Angela Davis

Davis, Amerikalı devrimci ve eğitmendi. Yıllarca yarış, sınıf ve cins eşitliği için savaşan eski Black Panther. Davis, kadın çalışmaları alanında en seçkin kitaplardan biri olan Women, Race&Class’ın yazarı. Aynı zamanda hapishane reformunu savunur.

Ida B. Wells-Barnett (1862-1931)

Illustration of Ida B. Wells, circa 1892. (Photo by Fotosearch/Getty Images).

Wells, araştırmacı gazeteciliğiyle, Güney’de linç edilenlerin korkularına dünya çapında dikkat çekerek yardım etti. Aynı zamanda 1889’da Colored Press Association’a yazman olarak seçildi.

Kathleen Cleaver (1945-)

Kathleen Cleaver

Kathleen Cleaver, Black Panther tarihinin ana figürlerinden biridir. Organizasyonlar için ilk iletişim sekreteriydi ve aynı zamanda Emory Üniversitesi’nde hukuk profesörüydü. Human Rights Research Fund’ı kurdu.

Dr. Dorothy Height (1912-2010)

Dorothy Height

Dr. Height, Barack Obama tarafından “Sivil Hakları Hareketi’nin vaftiz annesi” olarak kabul edildi. National Council of Negro Women’da yaklaşık yirmi yıl başkan olarak görev yaptı ve 1946’da YWCA merkezlerinin birleşmesine yardımcı oldu.

Phillis Wheatley (1753-1784)

Phillis Wheatley

Wheatley, Batı Afrika’dan kaçırılıp Amerika’ya getirilen bir köleydi. Bostonlı bir aile tarafından alındı ve onların kişisel hizmetçisi oldu. Ailenin yardımıyla okumayı öğrendi ve sonunda 1773 yılında şiir kitabı yayımlanan ilk kadınlardan biri oldu.

Audre Lorde (1934-1992)

NEW SMYRNA BEACH, FL - 1983: Caribbean-American writer, poet and activist Audre Lorde lectures students at the Atlantic Center for the Arts in New Smyrna Beach, Florida. Lorde was a Master Artist in Residence at the Central Florida arts center in 1983. (Photo by Robert Alexander/Archive Photos/Getty Images)

Karayip-Amerikan yazar ve kendini “siyahi , lezbiyen, anne, savaşçı ve şair” olarak tanımlayan bir aktivistti. Okuyucularını ırkçılık, seksizm ve homofobinin adaletsizliğiyle mücadelede etkileyici şiirleriyle sık sık güçlendirdi. From Land Where Other People Live, The Black Unicorn ve Burst of Light gibi şiirleri ve hatıratlarıyla bilinir.

Flo Kennedy (1916-2000)

OCT 3 1979, OCT 4 1979; Flo Kennedy Told Women to "Get Off Your Apathies," Become Politically Active

Kennedy, National Organization of Women‘ın kurucu üyesi ve Colombia Hukuk Okulu’ndan mezun olan ilk siyahi kadın avukatlardan biridir. 1971 yılında Temsilci Shirley Chisolm’u başkanlığa aday göstermek için gittikleri Feminist Parti’nin kurulmasına yardım etti.

Marsha P. Johnson (1945-1992)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 12

Johnson, New York’daki LGBT topluluğu ve sivil hakları için önemli ölçüde savaş vermiş, dobra ve korkusuz trans kadın. Polislerin bara akın ettiği gecede direnişe karşı gelmiş ve Stonewall Inn hamisi olarak bilinir.

Sojourner Truth (1797-1883)

Sojourner Truth

Isabella Baumfree adıyla doğdu, yeni doğmuş kızıyla kölelikten kaçtı ve adını Sojourner Truth olarak değiştirdi. En bilindik “Ain’t I A Woman?” adlı konuşmasını 1851’de Ohio Women’s Rights Convention’da vermiştir.

Fannie Lou Hamer (1917-1977)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 14

Sivil hakları aktivisti ve Student Nonviolent Coordinating Committee Fannie Lou Hamer’ın kurucusu. Siyahilerin oy vermeleri için nüfusa kaydedilmesine ve Mississippi Freedom Democratic Party’nin ortak kuruluşuna yardımcı oldu.

Dr. Mary McLeod Bethune (1875-1955)

scan from BW print

Dr. Bethune, eğitimci ve eğitimin ırkla ilgili gelişmelerin anahtarı olduğuna inan bir sivil hakları aktivistiydi. National Association of Colored Women’da başkan olarak görev yaptı ve National Council of Negro Women’ı kurdu. Aynı zamanda Florida’da bulunan Bethune-Cookman Üniversitesi’nin kurucusu.

Gwendolyn Brooks (1917-2000)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 16

Bu şair, Annie Allen başlıklı kitabıyla 1949 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazanan ilk Afrikalı Amerikan.

Bessie Coleman (1892-1926)

Portrait of Bessie Coleman, circa 1920s. (Photo by Fotosearch/Getty Images).

Coleman, pilot ehliyeti kazanan ilk siyahi kadın oldu ve Birleşik Devletler’de gösteri uçuşu yapan ilk siyahi kadın. Gösteri uçuşunda ve paraşütçülükte uzmanlaştı ve havacılıkta kadınlar için öncü olarak kaldı.

Lena Horne (1917-2010)

Photo of Lena HORNE

Horne, popüler aktivist ve en çok Stormy Weather ve The Wiz filmlerindeki performanslarıyla bilinen bir şarkıcı. Sivil haklar gruplarıyla yakından çalıştı ve basmakalıp siyahi kadın rollerinde oynamayı reddetti.

Wilma Rudolph (1940-1994)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 19

Takma adı “siyah ceylan” olan Rudolp prematüre doğdu ve küçük yaşta çocuk felcine yakalandı. Doktoru, destekleri olmadan asla yürüyemeyeceğini söylediği halde, o bir koşu yıldızı oldu. 1960 yılında yalnız olimpiyatlarda üç altın madalya kazanan ilk Amerikalı kadın olmayı başardı.

Billie Holiday (1915-1959)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 20

Holiday, “kendine özgü  ifadesi ve dokunaklı, zaman zaman melankolik sesi” ile bilinen son derece etkileyici caz vokalisti. Güney’de linç edilen siyahilerle ilgili yürek burkan şarkıları God Bless The Child ve Strange Fruit en bilindik iki şarkısıdır.

Diane Nash (1938-)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 21

Nash, Student Nonviolent Coordinating Committee’nin kurucu üyelerinden birisidir. Güney’de eyaletler arası ırk ayrımını ortadan kaldırmaya yardım eden Freedom Rides’ı organize etmekte etkiliydi. Aynı zamanda Birmingham 16. Cadde Kilisesi’nde dört genç kızın bombalanarak öldürülmesine karşılık olarak Selma Voting Rights Movement’ı planlamıştır.

Zora Neale Hurston (1891-1960)

Hurston, Harlem Rönesans döneminde antropolog ve yazardır. Hayattayken işinde pek tanınmamasına rağmen; hikâyeleri, özellikle Their Eyes Were Watching God Amerikan edebiyatının temellerinden biri haline geldi.

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 22

Hattie McDaniel (1893-1952)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 23

Aktrist McDaniel, 300’den fazla filmde rol aldı ve 1940’da Oscar kazanan ilk Afrikalı Amerikan kadın oldu. Aynı zamanda CBS radyo programı The Beulah Show’un starıydı.

Ruby Bridges (1954-)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 24

Ruby Bridges, Güney’de tamamı beyazlardan oluşan okula kabul edilen ilk siyahi öğrenci olduğunda altı yaşındaydı. Mississippi’deki okulunun çevresinde güruhlaşmış şiddet yanlıları yüzünden ona, sınıfa kadar annesi ve polis memurları eşlik ediyordu.

Charlayne Hunter-Gault (1942-)

Charlayne Hunter Gault

Hunter-Gault Georgia Üniversitesi’ne kaydolan ilk siyahi kadın. Mezun olup New York Times, PBS ve NPR’da çalıştıktan sonra ödül kazanan bir gazeteci oldu.

Daisy Bates (1914-1999)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 26

Sivil hakları aktivisti ve gazeteci olarak Bates, Arkansas’taki ırk ayrımı kavgalarına dair her şeyi son gününe dek belgeledi. Kocasının yanında, haftalık siyahi gazeteyi çalıştırdı ve NAACP’nin Arkansas başkanı oldu.

Dr. Mae Jemison (1956-)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 27

Dr. Jemison, astronot eğitimi programına kabul edilen ve 1987’de uzaya giden ilk siyahi kadındır. Jemison aynı zamanda Hepatit B ve kuduz aşısı araştırma projelerine dahil oldu ve geliştirdi.

Ella Baker (1903-1986)

siyahi tarihin daha fazla ovguyu hakeden 28 kralicesi 28

Baker, NAACP’nin ulusal yöneticisiydi. Aynı zamanda Christian Leadership Conference ve Student Nonviolent Coordinating Committee ile çalıştı. Sivil hakları hareketinin öncülük eden figürlerinden biri olan Baker, lider olarak özellikleriyle bilinir ki bu özellikler daha iyi bir gelecek için mücadele edecek daha sonraki liderlerin becerilerinin gelişmesinde önemli bir etken olmuştur.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Feyza Tamtürk
Feyza Tamtürk
22 Nisan 1996'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi'nde Eski Yunan Dili ve Edebiyatı okuyor. Edebiyata, astrolojiye, müziğe ve mutfağa meraklı. Topraktan, kadından yana.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,214TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol