Ana SayfaYeşilVeganlıkSizce çocuklar mezbahalarda ne olduğunu bilselerdi bir daha et yerler miydi?

Sizce çocuklar mezbahalarda ne olduğunu bilselerdi bir daha et yerler miydi?

-

Veganlığın (hayvansal hiçbir ürün kullanmadan hayvan sömürüsüne ve zulmüne karşı durmak) hızla yayılması ile birlikte çocuklarını vegan yaşam felsefesi ile yetiştiren ebeveynlerin sayısı da artmaya başladı. Vegan aileler toplum tarafından çocuklarını vegan beslenmeye zorluyorlar şeklinde algılanıp sıklıkla ön yargıya maruz kalsalar da aslında çoğunluk bu şekilde besleniyor diye çocuklarını et ve süt ürünleri ile besleselerdi sanırım bu mantık dışı olurdu ve inanıyorum ki belki de şimdikinden daha çok tepki alabilirdi!

Yetersiz beslenme sonucu çocukların ailelerinden alınıp devlet bakımına verildiği şeklindeki üzücü haberleri okuyoruz ve bu haberlerin haber niteliği taşımasının ve daha çok ilgi görmesinin sebebi “Vegan aile” başlığı altında veriliyor olması çoğu insanın dikkatinden kaçan bir detay! Sadece İngiltere‘de bile yetersiz beslenme 3 milyon insanı etkileyebilmekteyken yetersiz ve yanlış beslenmenin sadece vegan beslenmeye mâl edilmesinin medyanın ilgi çekme yöntemlerinden biri olduğunu anlamak zor değil!  

Bu tarz haberlerin ardından dünyaca ünlü talk showlarda çocukların vegan beslenmesinin bir tür çocuk tacizi ve zorlama olup olmadığı tartışılmaya başladı! Hatta İngiliz Telegraph gazetesi “Sizce veganlar iyi birer anne baba olabilirler mi?” şeklinde başlık dahi attı!

İsterseniz konuya ilk önce dünyanın en önemli sağlık kuruluşlarının konu ile ilgili ne düşündükleri ile başlayalım. İngiliz Diyet Derneği (British Dietetic Assosiation) uzmanlarına göre vegan ya da değil bütün ailelerin çocuklarının beslenmesine özen göstermeleri ve gerekli gıdanın alındığından emin olmaları gerekiyor. Kuruluş vegan beslenmenin her yaştan herkes için uygun olduğunun altını çiziyor. Vegan beslenen çocuklar gerekli gıdayı ve fazlasını sağlıklı bir şekilde alabilirken öte yandan vegan beslenmeyi benimsememiş ya da tercih etmemiş olan bireylerin öfke ve ön yargısının ne derece haksız olduğunu görmemek mümkün değil!

Çocuklarımızı hayvan sevgisini aşılayarak ve hayvanları korumalarını öğütleyerek yetiştiriyoruz. Çocuk kitaplarından, TV şovlarından tutun da Disney filmlerine kadar her zaman konunun merkezi hayvanlardır. Çocuklar hayvanları severler ve onlarla empati yapmayı öğrenirler. Çocuklarımıza bir yandan hayvan sevgisini öğretirken öte yandan onları et ve süt ürünleri ile besleyerek karışık bir mesaj veriyoruz ve kendi kendimiz ile çelişiyoruz!

Çocukların, aslında tabaklarındaki etin onlara sevmelerini ve korumalarını öğrettiğimiz, yaşamak isteyen bir hayvanın ölü bedeni olduğunu idrak etmesi ise onlarda kafa karışıklığı ve suçluluk hissine sebep olabilmektedir. Zaten doğal olan da bu şekilde hissetmeleri, çünkü çocuklar büyümeye başladıkça hayvanların da acıyı hissedebildikleri, onların da sosyal yaşamları ve ailelerinin olduğunu ve bizler gibi yaşam hakkına sahip olduklarını anlayıp, onlarla empati kurabiliyorlar. Bununla birlikte çocuklarımıza et yemenin normal olduğunu anlatıyoruz ve bir zamanlar yaşamaktan zevk alan bir hayvanın vücut parçası olan eti yemek olarak görmesini sağlıyoruz!

Fakat normal olduğunu savunduğumuz etin nasıl elde ediğini ve ardındaki rahatsız edici gerçekleri çocuklarımızla paylaşmıyoruz. Çocuklarımızı etin nasıl yapıldığını açıklamak amaçlı mezbahaya götürmek sanırım onların ruhunda derin yaralar açacak travmatik bir hareket olurdu! Çünkü aslında hiç kimse bir hayvanın öldürüldüğünü görmek istemez. Sizce çocuklar mezbahalarda ne olduğunu bilselerdi bir daha et yerler miydi?

Vegan aileler çocuklarını vegan beslenmeye zorladıkları düşüncesi ile ön yargı ve öfkeye maruz kalırken sizce bir çocuğu hayvan dostlarını yemeye zorlamak neden normal kabul ediliyor?

Bizler bir şekilde belirli bir yaşa kadar çocuklarımızın adına kadar verip bunu uyguluyoruz. Hayvanlara zarar vermeden, içinde yaşadığımız gezegeni ve doğayı koruyarak (et ve süt endüstrisinin sadece hayvanları değil doğayı da yok ettiği, tüm dünya da açlık sorununa sebep olduğu ve küresel ısınmanın en önemli sebeplerinden biri olduğu sır değil) hayatını yaşamayı seçmiş olan anne babaların yaşam tarzlarını ve vegan beslenmenin avantajlarını çocuklarıyla paylaşmaları aslında ne kadar da doğal bir davranış! Tabii ki her çocuk kendi seçimlerini yapacak kadar büyüdüğünde yemek yeme alışkanlıklarını da özgürce değiştirebilir! Vegan anne babaların tek farkı çocuklarına ayırt etmeden bütün hayvan türlerinin aynı şekilde yaşamaya hakkı olduğudu gerçeğini öğretmeleridir.

Kaynak: Independent 

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Zuhal Şengül
Zuhal Şengül
Writer, columnist, animal rights activist , Balanced Body University certificated pilates instructor based in New York City.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol