Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse isimli uçak, dünyayı dolaşmaya hazırlanıyor.

Solar Impulse isimli güneş enerjisiyle çalışan uçağın ilk denemeleri Amerika’da 2 yıl önce yapılmıştı. 2013 yılında Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna uçma görevini başarıyla gerçekleştiren uçağın pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg, projeyi daha da ileriye götürerek dünyanın etrafında tam bir tur atmayı planlıyorlar.

İnternet sitelerinden 20 Ocak’ta açıklanan uçuş programına göre, Mart ayında havalanması planlanan uçağın 12 durağı olacak ve uçuş 5 ay sürecek. Pilotlar, saatte 50 ila 100 km arası yol alarak toplamda 25 gün havada kalacaklar.

Bertrand Piccard ve Andre Borschberg
Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse uçağının pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg (Kaynak: www.omegawatches.com)

Kalkışını Abu Dhabi’den yapacak olan uçak, Çin’de, Hindistan’da ve Amerika’da bulunan ve daha önceden planlanmış duraklarda duracak. Duraklar arasında yeri daha tam olarak belirlenmemiş bir Akdeniz ülkesi de bulunuyor.

Ticari kullanım için uygun olmayan uçağın her şeyi ağırlığını minimum seviyede tutmak üzerine tasarlanmış. Bu nedenle insan taşımacılığı yapabilecek yeterliliğe sahip değil. Dünya çevresinde gerçekleştiricek bu uçuşun amacı, gelişen teknolojiyle birlikte temiz enerji kullanan hava yolculuğunun mümkün olabileceğini göstermek.

Uçağın pilotlarından Andre Borschberg İsviçre Hava Kuvvetleri’nde geçirdiği 2 yıldan sonra projeye dahil olmuş. Bertrand Piccard ise 1970’lerde “ultralight uçuşa” öncü olmuş ve 1999 yılında dünyanın çevresini balonla dolaşmış.

Kaynak: Independent
Başlık Görseli: Perspectives.3ds.com