Tatlıya düşkün vegan dostlarımız için harika bir cup kek tarifi hazırladık. Özel günlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz ve yemeye doyamayacağınız cup kekler için gerekli malzemeler ise şöyle:

 • 250 ml hindistancevizi sütü
 • 172 gram ince toz şeker
 • Yarım bardak (orta büyüklükte su bardağı) kanola yağı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 160 gr un
 • Çeyrek çay kaşığı kadar baking soda
 • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • İstenilen miktarda dövülmüş Antep fıstığı

Kreması için:

 • 3 tane büyük avokado 
 • 660 gram galasaj (icing) şekeri *
 • 200 gram kakao

*Galasaj (icing) şekerini pasta malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Cup keklerin yapım aşamaları (12 adet cup cake için)

İşe ilk önce fırınımızı ısıtarak başlıyoruz. Eğer fanlı bir fırınınız varsa 160 derecede, yoksa 180 derecede çalıştırıyoruz.

Cupkek malzemelerini önce ayrı ayrı karıştırmamız çok önemli. İlk adımda yapılması gereken kuru malzemelerin karıştırılması. Bunun için ayrı bir kapta kakao, un, tuz, kabartma tozu, baking soda ve şekeri mikserle düşük ayarda birkaç dakika karıştırıyoruz. Amacımız tüm malzemelerin mükemmel bir şekilde karışmasını sağlamak.

Kuru malzemeler iyice karıştıktan sonra başka bir kapta sırayla hindistancevizi sütü, kanola yağı ve elma sirkesini mikserle çırpıyoruz. İyice çırptığımız bu karışımı yavaşça kuru malzemelere ekleyerek düşük ayarda çırpmaya devam ediyoruz. Bu işleme kuru malzemeler görünmemeye başlayana kadar devam etmeliyiz.

Hazırladığımız cup kek hamurunu,yağlı cup kek kâğıtlarının 3/4 ‘ü dolacak şekilde paylaştırıyoruz. Önceden ısınmış fırınımızda 20-25 dakika pişirmemiz yeterli.
Cup kekler piştikten sonra soğumaları için oda sıcaklığında bekletiyoruz. Bu arada kremamızı hazırlayabiliriz.

Cup kek kremasının yapılışı

Kabuğu soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış avokadolarımızı mutfak robotunda kremsi bir hâl alana kadar çekelim. Krem haline gelmiş avokadolara kakaoyu da ekleyip karıştıralım. Son olarak galasaj şekerini de ekleyip tamamen pürüzsüz olana kadar robotta çekelim. İşte cup kek kremamız hazır.

Artık cup keklerimizi süsleyebiliriz. Krema torbasına avokadolu kremamızı kaşık yardımı ile poşetin 3/4’ünü kaplayacak şekilde dolduralım. Bu şekilde tüm cup keklerin üzerini krema ile kaplamamız kolaylaşacaktır. Son olarak dövülmüş Antep fıstıklarıyla süsleyelim. Artık avokado kremalı müthiş vegan cup keklerimiz hazır.

Afiyet olsun!

Kaynak: Tastemade

Önceki İçerikDoğa sporları için bir saklı vaha: Aladağlar
Sonraki İçerikCinsel şiddeti anlamak: Tutuklu tecavüzcü erkekler üzerine bir inceleme
Avatar
Bir peri olsaydım keske. Kollarım Temel Reis gibi güçlü olsaydı. Annesiz çocuklara sıkı sıkı sarılsaydım.. Bir kalbim olsaydı kocaman, içine tüm canlılara yetecek kadar sevgi koysaydım. Sırtımda sihirli bir heybe olsaydı. Açım diyen herkesi doyursaydım. Kulaklarım iri iri olsaydı ve dünyanın öbür ucundan ah! diyeni duysaydım. Bacaklarım evrenin en hızlı atı olsaydı, ah diyen herkese yetişip koşsaydım. Hiç yorulmayan bir elim olsaydı da tüm ağır işleri ben yapsaydım. Dünyanın her lisanını bilseydim, bildiğim herşeyi öğretseydim. Damarlarımdan kan yerine vicdan aksaydı, cebimde tüm çocukları iyileştirecek bir ilaç olsaydı. Geri kalan tüm zenginlikler, şan, şöhret, para, pul hepsi de sizin olsaydı. Olmadı olamadı.. O kadar ağladım ki okyanuslar taştı. Dayanamadı Tanrı "Tek bir dilek hakkın var, hadi iste gerçekleşsin" dedi. Bir pencere diledim, bütün dünyaya ulaşabileceğim. İşte bugün o penceredeyim.