Kanadalı fotoğrafçı Christopher Herwig, Sovyet ülkelerinde çekimlerini yaptığı ve hatta kendisinin ajanlıkla suçlanmasına neden olan Sovyet otobüs durakları fotoğraf serisini yayınladı.

Christopher Herwig tam 12 yılını Sovyet ülkelerindeki otobüs duraklarını fotoğraflayarak geçirdi. 2002 yılında kendiliğinden başlayan bu çalışma Londra’dan St. Petersburg’a katedilen 30 bin km yolu ve gezilen 13 ülkenin otobüs duraklarını kapsıyor. Herwing’in uzun bisiklet yolculukları esnasında karşılaştığı durakları fotoğraflaması ve hep bir sonraki durağın daha güzel olacağına inanması nedeniyle bu durum zamanla bir fotoğraf serisine dönüşmüş.

Elbette bu serüveni ona birçok zorluk da yaşattı ve coğrafyanın siyasi durumu nedeniyle sürekli temkinli davranması gerekti.

“Fazla dikkat çekmemeye çalışmama rağmen birçok kez ajan olmakla suçlandım ve güç bela tutuklanmaktan ya da vurulmaktan kurtuldum. Hatta Abhazya’da bir şoför benim Gürcü bir ajan olduğumu söyleyip eğer ona rüşvet vermezsem bana ateş edeceğini bile söyledi.”

araisk- kazakistan

charyn - kazakistanechmiadzin - ermenistanfalesti - moldovyagagra - abhazyakablakula - estonyakarakol - kırgızistankootsi - estonyalelyukhivka - ukraynamachuhkhy- ukraynamary - türkmenistanniitisku - estonyapitsunda - abhazyaritsunda - abhazyasaratak - ermenistanshymkent - kazakistantaraz - kazakistantursunzoda - tacikistan

Kaynak: Bored Panda