Londra’nın hareketli sokaklarının 30 metre altında mağara gibi, terk edilmiş bir alan var. Bu yer aslında İkinci Dünya Savaşı zamanında bir sığınak olarak inşa edilip yaklaşık 8 bin insanın hayatını kurtarmak için tasarlanmış.

Richard Ballard ve Steven Dring adındaki girişimciler burayı Growing Underground ismiyle dünyanın ilk yeraltı çiftliğine dönüştürmeye karar verene kadar terk edilmiş şekilde duran sığınak, 70 yıl sonra etkileyici bir bahçe oluşturmak için ideal ortam olmuş.

Dikey şekilde istiflenen hidroponik yataklar; su teresi, tay fesleğeni ve Japon mizunası gibi kısa büyüme döngüsü olan küçük, yapraklı bitkiler için oldukça ideal olduğu biliniyor. Bilgisayar kontrollü ısı, ışık ve besinlerle, yeraltı çiftliği güneş ışığı (böcek ilacı da) olmadan ve yüzde 70 daha az suyla geleneksel tarlalardan daha istikrarlı üretim yapabiliyor. Bu yüzden de şirketin ana adı Zero Carbon Food.

Şeflik yapan Michel Roux’nun yardımıyla, işletme 4 saatten daha az zamanda çiftlikten masaya ürünler teslim etmek için yerel restoranlarla işbirliği yapıyor. Tam randımanla çalıştığında Growing Underground’ın yıllık 5 ton ile 20 ton arası mahsul üretebileceği tahmin ediliyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma sığınak dünyanın en büyük yeraltı tarlasına dönüştürüldü

Growing Underground 3Growing Underground 4Growing Underground 5Growing Underground 6Growing Underground 7

Kaynak: Colossal