Okuma süresi: 2 dakika

Arkeologlar, Stonehenge’in bulunduğu alanda, bugüne kadar bulunmuş en eski tarih öncesi yapılardan birini keşfettiler. Tarih öncesi bu yapının bir eko ev olduğu düşünülüyor.

Yaklaşık 6 bin 300 yıl önce inşa edildiği tespit edilen yapının, Taş Çağı döneminden kalma kutsal Stonehenge yapısından bin 300 yıl önce kurulduğu belirtiliyor.

Düşen bir ağacın evin duvarı olarak kullanılmasının ardından akademisyenler tarafından eko ev olarak değerlendirilen yapı, Mezolitik Çağ’ın toplayıcı-avcı yerlileri tarafından inşa edildiği belirtiliyor. 

Eko Ev Stonehenge 2
(Fotoğraf: University of Buckingham/PA)

Buckingham Üniversitesi’nden arkeolog David Jacques’in yapılan keşif ile ilgili açıklamalarına göre, yapının duvarının yakınındaki büyük taşlar, bölgenin ısıtılması için kullanılıyordu. Burada yakılan ateş ile çevresinde toplanan insanlar, sıcak bir uykuya dalabiliyordu.

Blick Mead adı verilen kazı alanı, araştırmacıların düşüncülerine göre Birleşik Krallık’ta yaşamış eski çağ insanlarının arkalarında bıraktığı izleri keşfetme açısından oldukça önem taşıyor.

Bölgedeki çalışmalar sürüyor

Araştırmacılar bölgede yaptığı diğer keşiflerde, o dönemde yaşamış insanların kullandığı 20 binden fazla çakmak taşı bulurken pek çok arkeolojik bulguya erişti.

Stonehenge Eko Ev 1

İngiliz hükümetinin bölge için planladığı A303 yolu ise keşfin ardından sorgulanmaya başladı. Historic England, The National Trust ve English Heritage kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, A303 yol planının oldukça önemli bir proje olduğunu, ancak yapılan yeni keşifler doğrultusunda rotasının değiştirilmesi gerektiği belirtildi. 

Bölgedeki arkeolojik çalışmaların, Avrupa tarihinin başlangıcını keşfetmek açısından çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: The Guardian, The Independent, RT, Daily Mail 

Hazırlayan: Burak Avşar