Kadınlar için vücut güzelliği çok önemli, aslında insanlar için bu güzellik çok önemli. Tabii “Güzelliğin ölçütü neye göre ya da nasıl değişiyor?” diye sorarsanız çeşit çeşit cevap alırsınız. Kişiden kişiye göre değişen güzellik kavramını yaratan insan değil, insanın yetiştiği ortamda zihnen beslendiği erk ve sermayenin harmanıdır. Bu kadınlar için de aynı şekildedir. Kadın dediğin dolgun, dik göğüslü, çıkık kalçalı vesaire olur diyen bir erk tasviri vardır. Güzel kadını betimleyen erk ve onun yarattığı estetik algı kadınların bedenlerini korselerle sıkış sıkış bir hale sokar, bazen de ileri safhada estetiğe sürükler. Birey estetik kaygısı güdebilir, ancak bu kaygıyı yaratan, tamamen sermaye, sistem ve bunların bütünü olan erk ortaklığıdır.

Estetik kaygısı ve çevrenin, “Acaba nasıl bakar? Ne düşünür?” gibi kaygılarını güden kadınlar, memelerini cendereye sokan buluşu, yani sütyeni kullanırlar. Sütyen, memeleri dik ve dolgun gösterir, toplumca ayıp olan meme ucunun, kıyafetten belli olmasını engeller. Ayıp örten bu sermaye araçları, kadın bedenini hastalık serüvenine sürükler. Erk, kadını kendi şekillendirdiği güzellik kavramı üzerinden hastalıkla buluşturur.

Sütyeni at, bedenini rahatlat: Memelere özgürlük

Sütyen takmak

ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde, meme kanseri görülen kadınların büyük bir çoğunluğu sütyen takıyor. Araştırmaya alınan 168 sütyen takmayan kadından, sadece biri meme kanserine yakalanmış. Sütyen takmak, memedeki sıcaklığı arttırır ve bu da prolaktin isimli hormonun sürekli salgılanmasına, prolaktin seviyesinin artmasıyla da meme kanserine yakalanma riskinin artmasına yol açar.

Uyurken sütyen takmak, bazı kadınlarda, göğüslerde huzursuzluk hissine neden olabilir ve yanma, tahriş ve yaraya yol açabilir. Bu da, gece boyunca rahatsızlık hissi ve uyku sorunları anlamına gelir.

Her ne kadar uyurken sütyen takmak, sorun yaratan bir temel etken olmasa da, bazı kadınlarda, göğüslerdeki cilt bölgesinde, bağ dokusunun zayıflamasına neden olabilir. Uyurken sürekli sütyen takan kadınların bazılarında, bu bağ dokusu güçlü bir şekilde gelişmeyebilir. Bu durum, göğüslerde sarkmaya yol açar.

Özellikle emziren kadınların sütyen takması, meme ucunun yara olmasına, enfeksiyon kapmasına yol açar.

Sütyen takmanın en önemli nedenlerinden biri, yer çekimine meydan okumaya çalışmak. Yani memelerin sarkmasını önlemek. Maalesef yer çekimine meydan okumak zor. Kabul etmek gerekir ki zaman bizi değiştirecek, zamana karşı çıkmak imkânsız. Fakat sermaye, kendi bedeninizi bir asker misali kontrol etmeniz için uğraşıyor. Bilmelisiniz ki sistemin sizi zorladığı askeri tutum, bedeninizde, farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

memelere-ozgurluk-1

Sarkmalara karşı önereceklerim, sütyenden çok daha etkili ve sağlıklı.

  • Öncelikle vücudunuzda osmoz yaratmak gerek, yani hücreleri su açısından dolgunlaştırmak gerek. Susuz kalan hücreler yaşlanır ve bu hücreler de yaşlı ve sarkık bir doku oluşturur. Bu nedenle yeterli ve sağlıklı su içmelisiniz.
  • Günlük yoga, spor gibi aktiviteler yapıp bedeninizi aktif tutmalısınız.
  • Masajla göğüslerinizi dikleştirebilirsiniz. Öncelikle elinize kayganlık sağlayacak kadar zeytin yağı alın, göğsün alt kısmından sıvazlamaya başlayın. Dairesel hareketlerle göğsünüze masaj yapın. Göğüslerden birini elleriniz arasına alıp ileri geri şekilde dairesel sıvazlayın aynı işlemi diğer göğüse de yapın. Ellerinizi üst üste koyup göğüs ortasına hafifçe baskı uygulayın. Masaj yaparken göğsün alt bölgesini unutmayın. En sonunda da omuzlara baskı yaparak işleminizi bitirebilirsiniz.Yalnız göğsünüzde herhangi bir kitle, beze gibi rahatsızlıklar varsa masaj işlemini uygulamayın ve bir hekime başvurun.

Yaşamdaki hiçbir güzellik, sağlık kadar güzel değildir. Sağlıklı kalabilmek, özgür ve güzel kalabilme halidir.