Okuma süresi: < 1 dakika

Suudi Arabistan kadınların 12 Aralıkta gerçekleşecek belediye seçimlerinde hem seçmen hem de aday olabileceklerini açıkladı. Bugün başlayacak seçmen kayıt işlemleri kadınlar için belirlenmiş bağımsız merkezlerde yürütülecek.

Belediye Seçimleri Genel Komitesi resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada bin 163 seçim merkezinden 424’ünün kadınlara tahsis edileceğini bildirdi. 22 Ağustos-14 Eylül arasında seçmen kayıtları, 30 Ağustos-17 Eylül arasında ise aday başvuruları alınacak. Aday listeleri 29 Kasım’da ilan edildikten sonra da 10 Aralık’a dek seçim kampanyası yürütülebilecek. 12 Eylül’de de halk sandık başına gidecek.

Suudi Arabistan Kadın 2

Suudi Arabistan’da kadınlar daha önce belediye seçimlerine katılmamıştı. Önceki kral Abdullah Bin Abdulaziz 25 Eylül 2011’de, Suudi kadınların şeriat kuralları çerçevesinde seçmen ve aday olarak 2015 seçimlerine katılması kararını çıkarmıştı. Yeni karar, yeni Kral Selman Bin Abdulaziz’in önceki kralın başlattığı reformları hızlandırması olarak yorumlanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu‘nda Suudi Arabistan 142 ülkenin içinde 130’uncu sırada bulunuyor. Fakat bu sıralamada seçme ve seçilme hakkından daha fazlası önemli rol oynamakta. Çünkü kadınlara seçme ve seçilme hakkının kadınlara 30’lu yıllardan itibaren verilmesine rağmen Türkiye aynı listede 125’inci sırada bulunuyor.

Suudi Arabistanlı kadınların kazanımlarını nasıl değerlendireceklerini merakla bekliyoruz. 

Kaynak: Radikal, Hürriyet, AA