Ana SayfaKültür & SanatMüzikSuyun mistik müziğini ortaya çıkaran Vanuatulu kadınlar

Suyun mistik müziğini ortaya çıkaran Vanuatulu kadınlar

-

Bizler her geçen gün köklerimizden, doğamızdan biraz daha koparken Güney Büyük Okyanus’un bir ada ülkesi olan Vanuatu’da kadınlar suyun gücü ile müzik yapıyorlar. Vanuatulu kadınlar, geleneksel dansları ile çağdaş ifadelerle kültürlerini yeniden tasavvur ediyorlar.

Vanuatu’nın kuzey tropik adalarında yaşayan “Vanuatu Women’s Water Music” grubu sanatçılarının performansları, gerçekten büyüleyici. 

Çiçek, yaprak, hindistan cevizi ve pandanus bitkisinden yapılmış Gaua ve Mere Lava’nın* geleneksel kıyafetlerini giyerek, danslarını sergiliyorlar ve suyun mistik müziğini ortaya çıkartıyorlar. Suyun içinde bele kadar durarak hipnotik görsel şov ve ritim oluşturmak için elleri ile suyun yüzeyini tokatlayıp döndürüyorlar. 

Ne yazık ki böyle değerli çalışmalar uluslararası müzik endüstrisi içinde kendilerini yeterince sunamıyor. Yönetmen Tim Cole tarafından hazırlanan DVD’yi satın almak isterseniz bu linke tıklamanız yeterli.

*Kuzey Vanuatu’daki grup adalarına Bank Adaları (Bank Islands) deniyor. Mere Lava ve Gaua da bu adalardan ikisi. Mere Lava, Yıldız Adası (Star Island) olarak da biliniyor.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol