Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafTamamı kadınlardan oluşan son topluluklar: "Our Hands on Each Other"

Tamamı kadınlardan oluşan son topluluklar: “Our Hands on Each Other”

-

New Yorklu tarihçi ve sanatçı Leah DeVun, fotoğraflarında feminizmin miraslarını, queer ve cinsiyet topluluklarını, müzik, tarih ve kimlik konularını işliyor. DeVun özellikle, ataerkil kapitalist toplumu reddeden, tamamı kadınlardan oluşan birçok feminist topluluğun “öze dönme” fikrinden etkilendiği 1970’ler ve 1980’ler zamanlarını incelemiş. 40 yıl sonra bile bu devrimci kolektiflerin bazıları bozulmadan kalmayı başarmış.

DeVun’un “Our Hands on Each Other” fotoğraf serisinde, tamamı kadınlardan oluşan son topluluklardan bazılarının hayatlarını bizlere gösteriyor.

leah devun
Early Morning Goodbye

“Şimdi olduğu gibi bu oluşumları belgelemek istedim fakat aynı zamanda, yıllar öncesinde meydana gelen bu oluşumların tarihsel sahnelerin yeniden performanslarını da yaratmak istedim. Katılımcılara ve izleyicilere sadece okuyarak değil deneyimsel ve estetik bir şekilde içeriğini yeniden oluşturarak tarihi farklı bir şekilde anlamaları için fotoğrafları sergiledim.”

Seri, sadece radikal feminizmin pitoresk* köklerini anmıyor: “Bu proje, arazi ve mülkiyet siyaseti hakkında da. Geleneksel olmayan yaşam alanları oluşturmak için bireylerin geçmişte nasıl çalıştıklarını da içeriyor.”

DeVun, bu serisinin paylaşılan deneyimlerin büyüdüğü, genç ve yaşlı LGBTİ bireyleri arasındaki kuşaklararası diyalogun oluşmasına teşvik etmesini umuyor. Bununla birlikte fotoğraflar, San Francisco ve New York gibi eşcinsellerin yoğun yaşadığı yerlerden de başka çok farklı queer topluluk tiplerin de olduğunu gösteriyor bizlere.

Sinister Wisdom
Sinister Wisdom

“Our Hands On Each Other” fotoğraf sergisi, Huston’da She Works Flexible‘da 11 Eylül 2015 tarihine kadar sergilenecek.

leah devun 9
Skirting the Capital
Leah DeVun 5
Lesbian Land
Country Women
Country Women
leah devun 4
Women in Sunlight
leah devun 3
Starplate Connector
Goodbye to All That
Goodbye to All That

*Resimsel

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol